Jak proběhl Czech Army Strongman 2011
Dne 16.4.2011 se ve Valticích uspořádal druhý ročník silové soutěže Czech Army Strongman. Tato soutěž je určena prioritně pro ozbrojené složky, Armádu ČR a její aktivní zálohy, Policii, jak městskou tak státní, Hasičský záchranný sbor a záchranáře. Pořadatelé Radovan Kaděra, Karel Černoch a Jiří Dunaj, kteří zastupovali Brněnskou rotu AZ AČR a ČsOL však po předchozí dohodě zpravidla umožňují start i civilním zájemcům. V prostoru bývalé roty pohraniční stráže, dnešního centra volného času Valtice, nás přivítal František Trávníček, který prostory pro soutěžící připravil a umožnil pořadatelům zde akci provést.
Organizátoři: Radovan Kaděra, Jiří Dunaj, Karel Černoch
Celá soutěž je organizována do soutěže družstev a jednotlivců, v první části startují trojčlenná družstva bojující za své jednotky v jednotlivých soutěžních disciplínách, kterých bylo letos pět, a to: bench press družstva se 70 kg činkou v čase 5 minut, hod pneumatikou, vrh koulí, přehození 80 kg balvanu přes 1.5 metru vysokou překážku v čase do 20 sekund a držení 12 kg činek v rozpažení na čas. Odpoledne běží soutěž jednotlivců, kde se bojuje v mrtvém tahu. Nutno podotknout, že v celé soutěži je povoleno standardní vybavení jako bandáže, magnézium, opasky, v mrtvém tahu i dres, ale naopak v mrtvém tahu jsou zakázané háky na zápěstí. Celkově se na soutěž družstev přihlásilo 6 družstev, a to: Rota AZ AČR Brno 1, Rota AZ AČR Brno 2, Rota Z 601 speciálních sil Prostějov, družstvo PČR Brno, družstvo oddílu silového trojboje Power Břeclav, a družstvo PZ 42 ČsOL. V jednotlivcích byla hojná účast, celkově 23 soutěžících se poskládalo do kategorií 90 kg, do 110 kg, nad 110 kg a kategorie pro veterány nad 40 let.
Na sobotní dopoledne se udělalo hezké počasí, takže ve zdárném zahájení soutěže nic nebránilo. Po zvážení jednotlivců do mrtvého tahu a nutné administrativní práci se zhruba v 9.30 zahájila soutěž krátkým přivítáním organizátorů. Poté už jen zdravotník rtm. Petr Portl krátce poučil startující, jak dbát na své zdraví a mohlo se začít.
Družstva si vylosovala pořadí a disciplínou benč v čase 5 minut zahajovalo družstvo roty AZ Brno 1. Závodníci se mohli na čince jakkoliv točit, počítalo se pouze množství platných pokusů. Pokus musel být proveden tak, že se činka dole dotkla hrudníku a nahoře závodník musel propnout lokty, tolerovaly se pouze mírné výkyvy v kvalitě pokusů. Team jich dokázal za 5 minut vybojovat 160. Team roty Z Prostějov, který nabenčoval 151 platných pokusů se v této disciplíně dělil o druhé místo s teamem Power Břeclav. Na třetí pozici byla Policie Brno se 114 platnými pokusy.
V hodu pneumatikou se každému z družstva počítal delší hod ze dvou možných. Nejlepší tři se pak sečetly a vznikl výsledek teamu. Zde dominovalo družstvo Policie Brno. Výsledkem bylo 15.72 metru. Power Břeclav měli 15.54 a třetí rota AZ Brno 15.53, takže zde hrál roli opravdu pouze centimetr.
Vrh koulí se počítal stejně, zde dominovali pro změnu Prostějováci z roty Z, hodili 29.98 metru, což je průměrně téměř 10 metrů každý, s poctivou mužskou koulí 7.25 kg. Jejich Michal Przeczek hodil téměř 12 metrů, byl to nejvyšší výkon soutěže. Druzí byli Veteráni z PZ 42, kde je nutno vyzvednout výkon Karla Černocha, který házel také doslova jako profesionál a jedenáct metrů házel naprosto standartně prakticky všemi pokusy. Třetí skončilo družstvo policie Brno, které naházelo 27.02 metrů.
Karel Černoch a jeho výborný vrh
Velmi atraktivní disciplínou bylo „ukřižování“ , což je pracovní pojmenování disciplíny ředitelem soutěže Radovanem Kaděrou, obnáší rozpažení a držení 12 kg jednoruček na čas, kdy ruce nesměly klesnout pod úhel 90 stupňů. Každý ze soutěžících se snaží vytvořit co nejdelší čas, které se následně sečtou a vytvoří čas teamu. Zde naprosto suverénně vedla Brněnská rota AZ 1, s časem 163 vteřin, následována 601 rotou Z, která měla čas 145 vteřin. Team policie Brno měl třetí pozici a 116 vteřin.
Poslední disciplínou byl „Atlasův kámen“, tedy přehození 80 kg kamene přes překážku vysokou 1,5 metru. Každý z družstva měl stanoven limit 20 vteřin, pokud nepřehodil za tento časový limit byl bez bodu. Družstvo tedy mohlo získat 0-3 body. Zde získalo 5 týmů po třech bodech, pouze družstvo AZ Brno 2 mělo pouhý jeden bod. I jim však třeba pogratulovat, protože bojovali opravdu statečně a manipulace s mohutným kamenem bylo pro relativně subtilní členy tohoto týmu nadmíru namáhavé.
Celkové pořadí :
1 – Rota Z 601 skupiny speciálních sil
2 – Rota AZ Brno 1
3 – Team Power Břeclav
4 – Team Policie ČR Brno
5 – Team PZ 42
6 – Rota AZ Brno 2
V soutěži jednotlivců bylo přihlášeno celkově 23 siláků. Rozpětí tělesných hmotností bylo tak veliké, že kromě váhových kategorií do 90 kg, do 110 kg a nad 110 kg se vytvořila i kategorie pro veterány nad 40 let, a ze všech účastníků se později ještě vypočítalo absolutní pořadí na reshel body. Nejnižší hmotnost měl František Vintrlík, který navážil 63,5 kg, nejvyšší Radovan Kaděra se 122 kg. Soutěžící měli celkově 4 pokusy, pokud však dvakrát za sebou stejnou hmotnost nezdolali, už nesměli pokračovat.
V kategorii veteránů byl na čtvrtém místě Jaroslav Jarolím, který trochu podcenil sám sebe a „nandal“ si pouze 120 kg, ač měl evidentně na víc. Bronz bral Jindra Starý, který se oproti loňsku celkově velmi zlepšil a zvedl solidních 140 kg. Roman Dvořák skončil na stříbrné pozici, tento valibuk zdolal 170 kg činku. Naprosto s přehledem však kategorii ovládl jeden z pořadatelů Karel Černoch, který svých 180 kg zvedl s takovou lehkostí, že to vypadalo jako by měl naloženo půlku. Kategorie do 90 kg byla obsazena šesti borci. Jaroslav Omelka zvedl 135 kilogramů, oproti poslední soutěži je to 15 kg zlepšení. Na páté pozici byl David Šálek za 140 kg, čtvrtý skončil František Vintrlík za 145 kg. Třetí pozici obsadil Martin Rygl, který zvedl 150 kg, stejně jako Marek Herzán, ale byl o 7 kg těžší, a tak bral stříbro Marek. Zlatá tak zbyla na Michala Firycha za 160 kg. V kategorii do 110 kg soutěžilo deset borců, takže konkurence opravdu tvrdá a neúprosná. Desátý za 155 kg skončil Michal Przeczek, devátý za 160 kg Ruda Ruský. Na osmém místě byl za solidních 165 kilo další organizátor Jirka Dunaj, na sedmém pak Pavel Kalaš za 190 kg. Tento borec má velký potenciál, zkoušel 215 kg, ale činka byla zatím bohužel nad jeho síly. Už na šestém místě padla meta 200 kg, které potáhl Martin Hrabec, tento 18 letý borec má v této disciplíně velkou budoucnost. Attila Szeman i Marek Omelka potáhli shodně 215 kg, ale téměř o deset kilo lehčí Marek Attilu porazil a vybojoval čtvrté místo. Bronz bral kvalitní borec Tomáš Bedřich, který krásně potáhl rovných 220 kg. Na Lukáše Pudelku, který skončil na druhé pozici to však nestačilo, tady totiž padla hmotnost obrovská, a to 240 kg. Lukáš zkusil i 250, ale po celodenním závodění byl již tak unaven, že tuto činku nezdolal. Vítězem této kategorie se stal důstojník hasičského sboru, poručík Jindřich Dressler, který zvedl nový osobní rekord 272.5 kg, což je výkon naprosto fantastický, a je vidět, že Jindra je v této disciplíně doma. V Poslední kategorii borců nad 110 kilo bral bronz Zdenek Švarc, který i přes staré zranění, které se ozývalo potáhl slušných 170 kg. Nutno podotknout, že Zdenek se svou výškou přes 190 cm má dráhu činky při mrtvole opravdu velkou. Stříbrný v této kategorii byl Dominik Eichler, který zapsal nový osobní rekord 235 kg a proti podzimním závodům zaznamenal zlepšení o 20 kg. Vítězem nejtěžší kategorie se stal ředitel soutěže Radovan Kaděra, který zvedl v novém osobním rekordu neskutečných 340 kg, což je již výborný výkon i na světové úrovni.
Po spočtení reshel bodů se vytvořilo pořadí napříč celým startovním polem jednotlivců. Na třetím místě skončil Lukáš Pudelka za 213,83 bodu, druhý byl Jindřich Dressler za 241,70 bodu a absolutním vítězem se stal Radovan Kaděra se 292.74 body.
Celá soutěž proběhla v přátelském duchu a pořadatelé byli spokojeni. Doufáme, že spokojenost byla i na straně závodníků. Poděkování patří Československé obci legionářské, Ministerstvu obrany a dále především Břeclavskému oddílu Power Břeclav, který byl spolupořadatelem akce a také firmě Fitnessworld, která nabízí výživové a jiné doplňky pro sportovce od firem QNT a Mad Max. Do Valtic je přijel zastoupit Michal Vachout, který na akci přivezl i část cen pro vítěze, proto i jemu patří velký dík. Dalším sponzorem byla společnost OK business, s.r.o. Důležité je i to, že se v celé soutěži nikdo nezranil, a tak pořadatelé již začínají pomalu plánovat, kde a jak proběhne další ročník soutěže Czech Army Strongman, tentokráte již s pořadovým číslem tři.
Bc. Radovan Kaděra
Ředitel soutěže Czech Army Strongman