V sobotu 5. 9. 2020 se uskutečnil již třetí ročník projektu Muži plukovníka Moravce, který byl letos věnován paraskupině SPELTER. Byl současně součástí, sportovní částí MSMB 2020.
V Kramolíně u pomníčku, na místě kde byla skupina v noci ze 4. na 5. května 1944 vysazena, se sešla více než čtyřicítka pochodujících. Mezi vojáky – bývalými i současnými, a mezi účastníky zahraničních vojenských misí AČR, byla i řada hostů z řad veřejnosti. Například paní Petra Jílková rozená Opálková, současná starostka nedaleké obce Rešice, paní Eva Fruhwirtová, a skupina báječných školáků ze základní školy v Přibyslavicích.
Po úvodním slovu a předání zdravice od plukovníka v.v. ing. Jana Hronka, proběhl komorní pietní akt s položením věnců, a následnou minutou ticha.
Poté se skupina vydala na zhruba 15km pochod přes hráz Dalešické přehrady do obce Dalešice. Zde na návsi proběhla opět zastávka u pomníku obětem světových válek, a pomníku věnovanému obyvatelům z Davidova mlýnu, kteří byli nacisty popraveni za poskytnutí pomoci a úkrytu výsadkáři Františku Pospíšilovi ze skupiny Bivouac.
Po krátkém občerstvení směřovaly kroky pochodu do Dolních Vilémovic k rodnému domu Jana Kubiše. Zde již čekala další část účastníků, mimo jiné v podobě osob bývalé starostky Dolních Vilémovic paní Jitky Hanákové, předsedy Klubu výsadkových veteránů Jana Kubiše pana Jaroslava Foršta, zástupců Unie vojnových veteránov Slovenské republiky v čele s prezidentem SPIA SK plukovníkem Pavlem Markem a předsedou spolku Československý legionář – SPIA Czech ing. Karlem Černochem.
Po pietním aktu, položení věnců a krátkých proslovech pana Karla Černocha a Pavla Marka, navštívili účastníci rodný dům Jana Kubiše a expozici věnovanou osobnímu a profesnímu životu Jana Kubiše.
Poslední etapa letošního pochodu byla namířena k malebné hájence Na Ostrých, nedaleko obce Myslibořice. Právě zde se byli členové paraskupiny SPELTER ukrytí a odsud organizovali svou činnost. Zde byla skupina v červnu, dne 16. 6. 1944 v brzkých ranních hodinách, přepadená jednotkami německé bezpečnostní policie. Po krátké přestřelce se členům skupiny podařilo probít se na svobodu, bohužel kromě rotného Jaroslava Kotáska, jehož tělo zůstalo ležet v třešňovém sadu nedaleko hájenky. Jaroslavu Kotáskovi byl pod lípou, přímo vedle hájenky, zřízen pomníček vzpomínající jeho tragický skon.
Právě zde byl proveden poslední z letošních pietních aktů. Zde byly položeny vzpomínkové věnce a následně proběhla minuta ticha věnovaná obětem světových válek.
Třešničkou na dortu bylo poutavé vyprávění historika pana Vlastislava Janíka o činnosti paraskupiny Spelter a osudu jednotlivých členů výsadku.
Večer byl posléze věnován vyprávění historek starých zbrojnošů a kalíškům domácí slivovice, kterými se připilo na věčnou památku kamarádů, kteří neměli to štěstí a při náročné službě na zahraničních misích položili své životy.
Během celé soboty probíhalo intenzivní povídání s přítomnými dětmi, které hltali každé slovo z vyprávění vojáků a na závěr dne se rozhodli během školní výuky zpracovat školní práci o českých vojácích.
Závěrem bych rád poděkoval všem, kteří si udělali čas a svojí přítomností vzdali hold památce našich československých vojáků.
Tomáš Sláma
Pplk. Petr Poledník
Pplk. Robert Hejtmánek
Mjr. Eduard Krajner
Kpt. Karel Černoch
Npor. Josef Slavík
Npor. Petr Čapek
Prap. Ondřej Smíchal
Prap. Tomáš Hejtmánek
Prap. Milan Brůna
Rot. Radek Štefl
Rot. Martin Havránek
Rot. Rostislav Laurenc