Quilt of Honor! Quilt cti
Patchwork a Quilt jsou pro mnoho lidí neznámým pojmem. Jednoduše řečeno patchwork znamená záplatování a quilt je několik vrstev látek spojených prošitím.
A teď něco k historii. První zmínky pocházejí z oblasti Malé Asie, kde se tímto způsobem zpracovávaly zbytky vzácných hedvábných látek. Tvořivost a spořivost našich praprapředků umožnila rozvoj této techniky ve středověku především v Anglii. Spotřebovávaly se zbytky látek po šití oděvů, staré oblečení se přeměňovalo na krásné barevné deky. S prvními osadníky se patchwork dostal také do Ameriky. Tam byla opravdu velká příležitost rozvíjet tuto techniku. Zpracovávaly se kdejaké použitelné látky, a zároveň vznikaly nové kombinace vzorů. Dostupné prameny popisují například, že nevěsta měla mít do výbavy 12 takovýchto dek a třináctou jí ušily příbuzné a kamarádky jako dar. Využívaly tyto příležitosti také k tomu, aby se setkávali, a přitom zapojily i muže. Ti vystřihovali šablony a obkreslovali je na látky.V době Války Severu proti Jihu si i vojáci v poli šili deky ze starých uniforem svých a svých padlých kamarádů. Příběhů, ve kterých se píše i o těchto dekách je nepočítaně a Američané je rádi zdůrazňují ve své historii.
V současnosti se patchwork rozšířil po celém světě a samozřejmě už nezpracováváme je staré zbytky, ale šijeme z nových látek a někdy vznikají opravdu jedinečná díla. Sto patchworkářek může šít stejný vzor, přesto bude každá deka jiná, výběrem látek a barevností. Dnes se šijí deky ne proto, že bychom se neměli čím zakrýt, ale většinou jako dárky. Pro rodinu, kamarády a přátele, pro ty, kterým chceme udělat radost nebo projevit úctu, kterým chceme ukázat, že na ně někdo myslí, že nejsou sami a opuštění, že na ně nekdo myslel a desítky hodin pro ně pracoval.
Proto jsme se rozhodli podpořit touto aktivitou válečné veterány, spolupracujeme s patchworkářkami, které jsou ochotny ušít Quilt a vyjádřit tímto způsobem úctu válečným veteránům, kteří nasadili svůj život či utrpěli zranění nebo se vyznamenali něčím vyjímečným či jen potřebují vědět, že jsou lidé, kterým není jejich osud lhostejný a jsou vděční za to, co vykonali.
Naše Quilt(y) jsou již u těch, kteří si je opravdu zaslouží.
První jsme předali na 6.ročníku Mezinárodního setkání Modrých baretů v Brně dne 6.9.2014, kdy DEKU CTI převzal I.Kohl – Austrian Peacekeepers Association – Rakousko.
Druhým poctěným byl prezident AISP – SPIA Larent Attar-Bayrou ( quilt of honor 1).
FOTO 2,
Následnou převzal syn Evžena Šlangera na počest jeho otce dne 20.12.2014
Čtvrtý Quilt převzal Jan Vitko při příležitosti 70. narozenin a svou činnost v mírových misích.
Dne 4.9.2015 převzala (pátý) Quilt Československého legionáře paní Nesreen Abdullah u příležitosti 7. setkání Modrých baretů v Brně.
23.7.2016 (šestý) převzal Quilt of Honor – „Deku CTI“ Československého legionáře pan Hušek Oldřich. Předání se uskutečnilo v rámci spolkové střelecké soutěže MIKULOV 2016. Předávajícím byl gen. Karel Blahna.
Hušek Oldřich – vyučený řezník, profesionální hasič ( 10 let) se zúčastnil misí OSN od února 1994 do dubna 1995 na misi Unprofor-Borje, Podlapač, Dolni Lapač -jako radista, následně březen-listopad 1997 mise SFOR-Donja Ljubija -opět jako radista, po návratu sloužil v posádce Mikulově, současně pracoval několik let jako externí pracovník pro druhoválečné veterány. V současné době pracuje v bezpečnostních službách.
Brigádní generál Emil Boček ( *1923) dalším držitelem „Deky cti“
U příležitosti oslav 94. narozenin, připravil spolek Československý legionář „Deku cti “ pro pana brigádního generála Emila Bočka. Deka mu byla předána z rukou předsedy spolku Ing. Karla Černocha a autorky Hanky Dolejší v místě oslav v Komunitním centru pro válečné veterány v Brně 25.2.2017. (sedmý).
Dalším držitelem a nositelem naší spolkové deky cti – již osmé je náš společný přítel a jeden z největších a nej…. valečných veteránů v Polsku a to pan Jurek Banach, který deku přijal v rámci 9.ročníku Mezinárodního setkání válečných veteránů ( modrých baretů) dne 7.9.2017 v Komunitním centru pro válečné veterány v Brně. Deku předala její tvůrkyně Hanka Dolejší, předseda spolku Karel Černoch a spolkový sekretář Pavel Franek. Blahopřejeme.
Devátým držitelem spolkové deky cti se stal u příležitosti 70-tých narozenin válečný veterán, štábní praporčík a výsadkář Jaroslav Foršt. Deku mu spolu s dary od spolku předal předseda spolku Karel Černoch spolu s Marií Černochovou členkou spolku a tvůrkyní Hankou Dolejší na oslavě narozenin 25.10.2017.
Desátou – DEKU CTI, kterou předává náš spolek a vyrábí naše členka Hana Dolejší….
…převzal dne 14.7.2018 Roman Čelanský
Roman Čelanský
zraněn při Chorvatské ofenzívě 5.8.1995 spolu se svými čtyřmi kamarády a kolegy, dva z nich, svým zraněním podlehli
Roman Čelanský , narozen 15.1.1972