Výroční zpráva spolku Československý legionář, s. z. za rok 2016
Sokolská 486/33, 120 00 Praha – Nové Město
Kancelář: Tomešova 2b, 602 00 Brno
Spolek byl založen v roce 2012, jako občanské sdružení, které provedlo dle zákona změnu stanov a registrace k 5.3.2013 pod č. j. : VS/1-1/88645/12-R, kdy bylo registrováno jako „spolek“.
Spolku je přiděleno IČO: 22741542. Bankovní spojení: 107-2762750237/0100 – Komerční banka a.s. Statutárním zástupcem je Ing. Karel Černoch ( +420 602 500 537). Kontaktní e-mail : office@cslegionar.cz . Spolek se prezentuje na stánkách: www.cslegionar.cz .
Idea, poslání, důvod existence a cíle organizace
Československý legionář (čs. legionář), je samosprávný, dobrovolný, politicky nezávislý svazek členů s právní subjektivitou, jehož zájmem je sdružovat válečné veterány Československých zahraničních armád z doby 1. a 2. světové války, válečné veterány AČR – účastníky zahraničních vojenských misí (nositelů osvědčení „Válečného veterána“ podle zákona č.170/2002 Sb. ze dne 9. dubna 2002), jejich rodinné příslušníky, pozůstalé a všechny příznivce, kteří chtějí být aktivními členy a chtějí přispívat k rozvoji a plnění jejího poslání a dohodli se na vnitřním uspořádání svých záležitostí, občany České republiky i jiných států.
Cílem spolku je: usilovat svou činností o zachování míru a bezpečnosti v souladu s Chartou Spojených národů a dodržování lidských práv a svobod ve smyslu Všeobecné deklarace lidských práv a svobod, přijatých Valným shromážděním Spojených národů dne 10. prosince 1948. Uchovávat, rozvíjet a předávat příštím generacím demokratické a humanitní tradice, za kterých vznikla naše samostatnost v letech 1914 – 1918 a byla znovu vybojovaná v letech 1939 – 1945.
Přispívat k obnovení národní hrdosti, demokratických a bojových tradic v armádě a u občanů České republiky. Spolupracovat s historickými ústavy, školami a jinými institucemi při zpracování dějin a jejich využití ve výuce a výchově. Ve spolupráci se státními a územními orgány napomáhat při obnově, zřizování a udržování památníků, čestných pohřebišť a jiných památných míst bojů Československých a českých vojáků a to jak České republice, tak i v zahraničí.
Navazovat a prohlubovat styky se zahraničními organizacemi válečných veteránů a jejich prostřednictvím hájit zájmy České republiky. Poskytovat sociální a humanitární výpomoc členům, zejména bývalým zahraničním vojákům a vdovám po nich a pozůstalým ve smyslu preambule čl. 1.
Orgány organizace
Statutárním orgánem spolku je výbor, který jedná jménem spolku navenek ve všech věcech. Jeho členové jsou oprávněni jednat samostatně. Prvními členy výboru se stávají členové přípravného výboru. V případě odchodu jednoho nebo všech členů výboru se provádí nová volba na členské schůzi formou většinové volby. Výbor je tříčlenný a je volen na funkční období 10 roků.
V roce 2016 pracoval a zastupoval spolek výbor ve složení:
Předseda spolku: Ing. Karel Černoch
Člen výboru: Robin Černoch
Člen výboru: Mgr. Patrik Řehák
Sekretář spolku: Ing. Franek Pavel
Stručná historie
Hlavním popudem pro vznik spolku byla snaha realizovat propagaci dokumentu „NAHODILÁ ARMÁDA“. O založení spolku bylo uvažováno již v letech 2008, 2009, kdy byla vykonána i na konci roku 2009 cesta do Chicaga a nadabována česká verze tohoto dokumentu o legiích na Rusi. Následně byly vedeny rozhovory a jednání o spolupráci mj. i s ČsOL a dalšími subjekty, kdy nedošlo ke shodě a vzrostl tak ze strany našich krajanů v USA tlak a zájem vytvořit vlastní spolek, který by Nahodilou armádu zaštítil a propagoval. Myšlenka se pak následně po dalších přístupových jednáních realizovala a rozšířila do založení nového sdružení a následně jeho přechodu dle nového zákona na spolek (počátkem roku 2014) s hlavní a vedlejší hospodářskou činností. Sdružení a spolku se tak podařilo realizovat plánovaný projekt „NAHODILÁ ARMÁDA“. Mj. V roce 2013, 2014 bylo DVD Nahodilá armáda prodáváno v síti Bontonlandu, na 80 místech v ČR.
Spolek Československý legionář byl připraven formálně k založení v roce 2011, založen byl oficálně a schválen 3. 5. 2012 z iniciativy několika nadšených zájemců o historii Československých legií a viz výše. Projekt „NAHODILÁ ARMÁDA“., který měl, má a jistě bude mít stále svůj význam a smysl v neustálém připomínání historie všech našich legionářů z první světové války, se stal součástí řady dalších aktivit, přímo či nepřímo spolkem a jeho členy orgnizovaných.
Zakládajícími členy spolku byli: Ing. Karel Černoch, Hrubý Jean (USA – American Sokol ), Bendinger Bruce (USA), Iltis John F. (USA).
Dalším úkolem a cílem spolku byla a je snaha pomoci válečným veteránům ze soudobých misí a vojenských konfliktů v návratu a bezproblémovému začlenění do normálního života a společnosti. Spolek se stal zástupcem za ČR v mezinárodní asociaci AISP – SPIA.
Činnost v roce 2016
Spolková činnost v roce 2016 probíhala dle schváleného plánu činnosti, který zahrnoval akce spolkové a akce našich partnerů na kterých se spolek podílel pracovně nebo jen účastí svých členů. Činnost spolku byla podporována ze strany místní samosprávy města Brna , orgány a vedením Jihomoravského kraje a organizacemi pracujícími v oblasti směřující na podporu činnosti a práce pro a s válečnými veterány a jejich rodinami, jako je ČsOL. Velkou pomocí a podporou byly v tomto roce i sponzoři, kteří se podílely na zabezpečení splnění cílů a průběhu plánovaných akcí. Mezi tuto skupinu spolupracujících patří Jihomoravský kraj, Statutární město Brno, město Mikulov, Vinařství Valíček, Mostex – doutníky Dr.Josef Stanislav, Universita obrany Brno, Redbull ČR, OK business s.r.o., Oldřich Berka, Spolek Fratres, ČsOL, MO, VN Brno, NF Niké, KCVV Brno, Penzion Myslivna Lednice, Vinná galerie Vican Brno , společnost Wings group s.r.o., Sokol ,Brno 1. Všem ještě jednou na tomto místě děkuji za podporu naší činnosti a spolupráci.
Naše hlavní akce v roce 2016:
7. ročník – CZ army STRONGMAN – soutěž v silových disciplínách
7.5.2016 se naši členové zúčastnili VOJCHODU v krásném okolí města Lednice
16.7.2016 spolek zorganizoval a uskutečnil již pravidelnou střeleckou soutěž v Mikulově
- Účastníci 8. ročníku
- Jednotlivci ženy
- Celkový vítěz 8. ročníku memoriálu Marie Ljalkové
Memoriál 1. Československé partyzánské brigády Jana Žižky.
Zaměstnanci a spolupracovníci
U spolku v roce 2016 pracoval na hlavní pracovní poměr pouze sekretář spolku, jehož mzda byla do srpna 2016 kryta příspěvkem z pracovního úřadu v rámci projektu podpora zaměstnanosti. Ostatní spolupracovníci a členové spolku vyvíjejí spolkovou činnost bezplatně nebo na základě DPP, DPČ. Všechny tyto osoby byly zapojeny do projektů a akcí organizovaných spolkem a bez jejichž pomoci by nebylo možné plánované akce a úkoly roku splnit.
Spolupráce, členství v mezinárodních a celorepublikových organizacích
Spolek Československý legionář si klade za jeden z hlavních úkolů a cílů své činnosti – spolupráci se všemi organizacemi, spolky, sdruženími a podobně, kterých program je v alespoň částečné shodě s programem, úkoly a činností spolku. Mezi hlavní spolupracující spolky a organizace v oblasti válečných veteránů jsou Asociace záložních brigád, Česká pochodová liga, Klub výsadkářů Brno, Čsol. Novou organizací se kterou spolek uzavřel memorandum o spolupráci je Historická skupina 1. Československé partyzánské brigády Jana Žižky. Hlavním společným projektem je střelecká soutěž – Memoriál 1. Československé brigády Jana Žižky, která proběhla v prosinci letošního roku na střelnici v Lednici.
Členové spolku se úspěšně zapojili do činnosti nově otevřeného Komunitního centra pro válečné veterány, které zahájilo svou činnost v Brně na ulici Dobrovského 27c za účasti ministra obrany Martina Stropnického dne 24.11.2016.
Mezi zahraniční spolky a organizace spolupracujícími s naším spolkem jsou:
- AISP – SPIA
- Austrian Peacekeepers Association, AU
- Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych, PL
- Únia vojnových veteránov SK, SK
Spolek Československý legionář je jediným zástupcem České republiky v A.I.S.P/S.P.I.A
Záměry spolku na rok 2017
V roce 2017 bude spolek pokračovat ve své činnosti dle schváleného plánu, který dává jasnou představu o úkolech a plánech a je již v hrubých rysech uveden na stránkách spolku. Rok 2017 bude velmi důležitý v rozjeté úzké spolupráci s nově otevřeným Komunitním centrem pro válečné veterány v Brně.
Připraveny jsou podmínky pro provedení a průběh všech plánovaných akcí. Mezi stálicemi ve spolkových akcí jsou střelecké soutěže, které jsme již v roce 2015 otevřeli i široké veřejnosti. Mezi hlavními je další ročník Czech army Strongman, IX. Ročník memoriálu Marie Ljalkové, který je pořádán ve spolupráci s ČsOL. Opětovná návštěva Polské Czenstochowe na setkání válečných veteránů. Další velkou akcí je již IX. Ročník Setkání modrých baretů v Brně a s tím spojený mezinárodní turnaj v malé kopané. Závěr roku proběhne opět společné vánoční setkáním spojené se střeleckou soutěží ne kryté střelnici v Lednici, jako Memoriál 1.Československé partyzánské brigády Jana Žižky.
Poděkování a slovo závěrem
Na tomto místě bych rád poděkoval všem členům spolku, spolupracujícím osobám, které se podíleli na realizaci a zabezpečení všech spolkových akcí. Všem sponzorům a všem, kteří přispěli na činnost spolku. Všem účastníkům akcí spolku za bojového ducha a sportovní výkony.
Vedení jihomoravského kraje a města Brna za podporu spolku ve všech oblastech činnosti spolku a za převzetí záštit nad některými akcemi. Všem ostatním sponzorům a dárcům děkujeme za jejich věrnost a podporu naší činnosti.
Spolkovou činností budeme i nadále podporovat a rozvíjet účel spolku a naplňovat své poslání v oblastech, které jsme si před sebe postavili.
sekretář spolku: Ing. Franek Pavel
Brno: 20. 2. 2017
Ing. Karel Černoch
Předseda spolku