Beseda: v hlavní roli armádní generál v. z. Aleš Opata.
Předcházel tomu nápad, návrh uspořádat křest knihy v Brně na Hvězdárně, pár setkání a mailů, kdy nakonec byl zvolen komornější ráz setkání a povídání na Komunitním centru pro válečné veterány v Brně, kterému děkujeme za spolupráci a za zázemí. KCVV Brno vytváří podmínky pro rozvoj komunity kolem válečných veteránů, přivádí na akce ty, kteří komunitu tvoří, ale i ty, kteří se mohou stát její součástí a napomáhat tak plnit vyšší princip komunitního soužití a my tak můžeme být u toho nápomocni a nebýt zavřeni do sebe.
No, komornější :-). Jak se to vezme při tom počtu účastníků, ale …
Prostě normální, lidské setkání s osobností, s osobností pana generála, osobnostmi, kdy byl přítomen i autor knihy Ivan Hamšík.
Akce se realizovala 20. května 2023 a více než 50 zájemců si mohlo ve velmi přátelské atmosféře poslechnout, jak se rodí kniha, jak vznikala, pár historek kolem, určitě ne suchých 🙂 (kdy se pánové velmi dobře doplňovali), jaká byla vojenská minulost, vojenské studentské začátky, první funkce, jakou roli sehrály mise, další kariéra, včetně působení v zahraničních strukturách, co je podstatné pro úspěch, co je podstatné pro start vojenské kariéry a co předcházelo dosažení nejvyšší vojenské hodnosti a dojít až na post NGŠ. Z fóra padaly dotazy, kdy generál Opata odpovídal i na ty zvídavé od studentů UO a dalších účastníků, týkajících se právě misí, armády, role NGŠ, MO a tento fenomén, vyzbrojování, vystrojování a další. Dostalo se jim odpovědí, pro ty mladší mohou být i dobrou radou do budoucnosti. Nejprve nutno říci, že váhavě, s ostychem, pak se to rozprodilo a i po skončení a autogramiádě, došlo na rozhovory bližší, kdy ostych zcela opadl díky vytvořenému prostředí a hlavně bezprostřednosti a otevřenosti aktéra v samotném průběhu akce i post.
Pana generála doprovázela i jeho manželka, ženská na svém místě, kdy také zaznělo, jak je důležitá rodina a vše kolem vv, vojáka, že sám, nejsi nic.
Kniha “Sám nejsi nic.” stojí určitě za přečtení a mnozí využili šanci mít ji „věnovanou“. Poskytuje zajímavý pohled na život vojáka, ale to necháme na čtenářích.
Děkujeme a držíme palce do další kariéry a služby vlasti!
Děkujeme za Vaši službu!
Nejlépe atmosféru dokreslí pár fotografií.