Pokračování – část 4.
Vědomosti, dovednosti, schopnosti, postoje a hodnoty důležité pro osobní rozvoj jedince v oblasti přípravy občanů k obraně státu získané v průběhu povinné školní docházky je důležité rozvíjet.
Problematika přípravy občanů k obraně státu je zahrnuta do rámcového vzdělávacího programu a následně do školních vzdělávacích programů základních a středních škol a akreditovaných programů vyšších odborných škol a konzervatoří.
Vytváří u žáků a studentů pozitivní hodnotový systém opřený o historickou zkušenost a ovlivňuje jejich postoje v oblastech obrany státu a ochrany fyzického i duševního zdraví, životů, životního prostředí a majetku při různých rizikových situacích a mimořádných událostech vojenského charakteru. Přípravu řídí odborně připravený pedagogický sbor. Vybraná témata jsou zajišťována externě pracovníky MO, zejména UO.
Na této úrovni je příprava občanů k obraně státu zaměřena zejména na zdravotnickou přípravu, přípravu k civilní ochraně a přípravu k sebeobraně a vzájemné pomoci v krizových situacích vojenského i nevojenského charakteru. Žáci a studenti v rámci vzdělávání získávají základní informace o současném bezpečnostním prostředí, o výhodách členství ČR v mezinárodních bezpečnostních a politicko-vojenských organizacích, o principech obrany státu a o úloze OS ČR při zajišťování obrany státu a při řešení krizí nevojenského charakteru.
Zároveň se seznamují s povinnostmi, které jim, jako občanům ČR, ve vztahu k obraně státu vyplývají z platných právních norem.
K přípravě občanů k obraně státu je využívána rovněž mimoškolní výchova, která podporuje činnosti spojené s branností a se zabezpečením přípravy k obraně státu. Je organizována tak, aby rozvíjela zájem a aktivitu žáků a studentů, zároveň umožnila uplatnění nabytých znalostí, vědomostí, dovedností v praxi, například organizováním soutěží, sportovními aktivitami, pobytem v přírodě nebo tvořivou hrou.
Institucionální zabezpečení systému přípravy občanů k obraně státu využívá národní vzdělávací soustavu a jiná zařízení subjektů stojících mimo vzdělávací soustavu, například občanských sdružení, církví, náboženských společností, neziskových organizací a dalších právnických osob. Vstup ostatních neziskových i ziskových subjektů má doplňkový charakter, přičemž je zajištěna kvalita jimi poskytovaných služeb a provedena racionální dělba práce mezi zainteresovanými institucemi.
Spolupráce všech orgánů odpovědných za provádění přípravy občanů k obraně státu s těmito subjekty směřuje k cílené účasti mládeže i dospělé populace na volnočasových aktivitách organizovaných na podporu přípravy občanů k obraně státu. Tyto aktivity mají různorodý charakter, jde zejména o zájmovou činnost s technickým a sportovním zaměřením, zábavná odpoledne, tematické dny, sportovní akce, přednášky, kurzy, semináře či besedy na různá témata.
Podpora sportu a branné přípravy, v jehož rámci jsou dotovány projekty, umožňující uspořádání sportovních a branných aktivit pro všechny věkové kategorie široké veřejnosti.
MO prostřednictvím programu svou dotační politikou napomáhá k získání dovedností a návyků využitelných v branně-bezpečnostní oblasti, k rozvoji fyzické zdatnosti obyvatelstva a k rozšíření nabídky sportovních a branných aktivit.