Vážení přátelé,
je další den za námi a zprávy z reálného života naznačují, že existuje docela reálná možnost, že se nepodaří zabránit první vlně epidemie. Tedy tomu, že první záchyty, které přivezly onemocnění se nepodařilo zcela odizolovat a došlo k předání nemoci dalším. Vláda, jak už jsme mnohokrát slyšeli, dělá, co může a usilovně pracuje, nicméně z prvních analýz a studií o této nemoci vyplývá, že její úsilí nemusí být naplněno včas a, že se jí nepodaří epidemii zastavit. Dnes nechci hovořit o příčinách této situace, dnes bych chtěl hovořit o tom, že je potřeba přijmout tuto skutečnost jako fakt a vyhrnout si rukávy a situaci řešit bez toho, abych čekal, jestli se to vládě nakonec podaří či ne.
Chtěl bych se s Vámi podělit o pár úvah, které v souvislosti s onemocněním mám a pak i o to, jak se připravuji osobně, v rodině a u subjektů, které o moji pomoc stojí.
První, co bych rád řekl je, že panika nebo nezvladatelný strach rozhodně není na místě. Jedná se o onemocnění, s kterým se dá úspěšně bojovat ať už tak, že výrazně eliminuji riziko nákazy anebo, že jej úspěšně zvládnu i v případě, že budu nakažen.
Na druhé straně je jistě na místě situaci nepodceňovat, brát ji vážně a zcela vážně využít zbývající čas na přípravu ať už pro svoji ochranu anebo pro ochranu svých blízkých. Kromě odvahy a odhodlání je tedy nejdůležitější zbraní odpovědnost.
Náš nepřítel je vir a naše případné onemocnění se bude chovat jako standardní virové onemocnění u někoho s lehčím a u někoho s těžším průběhem. A podle dostupných informací se původce obdobně jako jiné viry chová a převážná většina nákaz probíhá kapénkovou cestou přes dýchací cesty. Pro jistotu, i vzhledem k tomu, že původce nemoci není zcela došetřen a může ještě překvapit, bych do svého uvažování přidal pro jistou i jiné způsoby přenosu a tady především dotykem a pro jistotu i alimentární cestou, tedy pozřením.
Zákeřnost tohoto původce je v tom, že opět dle informací působí anebo může působit nákazu i v době, kdy nikdo z nás ještě nepociťuje klinické příznaky. Toto je potřeba vzít v úvahu, pokud chci budovat účinnou obranu.
A asi poslední, co je potřeba vzít v úvahu je schopnost viru přežít mimo hostitele. Tady se informace liší a rozpětí s nějakou přiměřenou jistotou bych opět podle informací zvolil na 6 hod. Množit se může pouze v buňce hostitele. Mimo ni ne.
Pokud tedy budeme brát tyto informace jako pravdivé, tak máme vstupní analýzu proti čemu se máme bránit hotovu.
Jaká je základní koncepce možné obrany. Možná obrana (a tím neříkám, že na 100 %) vede přes atomizaci společnosti, zabránění kontaktů mezi jednotlivými skupinkami a navození stavu, kdy nutné kontakty mezi skupinami jsou prováděny tak, že zabrání přenosu či zavlečení nemoci do zdravé skupiny. Tolik asi obecně a teď se to pokusím na konkrétním případě vysvětlit.
Základní jednotkou, kterou je potřeba bránit je rodina, skupina, můj byt či můj dům. Pokud tedy epidemie dospěje do stádia, kdy je reálné nebezpečí mé vlastní nákazy, tak jsem povinen zahájit realizaci připravených opatření. Pro mě osobně je to první záchyt onemocnění v místě, kde žiji. Malinko odskočím. Podle studie epidemie v Číně se ukazuje, že právě vzhledem k tomu, že nemocný je dlouho bez klinických známek, tak u čísla reálně nemocných (tedy s klinickými příznaky) vidíme jen vrcholek ledovce, skutečnost je cca 20x vyšší. Tedy proto pro mě Č 0 je první nemocný. Do tohoto okamžiku mi poskytuje nemoc čas na přípravu.
Po Č 0 izoluji skupinu, kterou chci chránit od okolního světa, redukuji přístupy k této skupině ideálně na jeden, max. na dva vstupy. Vstupy opatřuji něčím, co pracovně nazývám “ filtr“. Filtr je místo, které umožňuje jedinci, který spojuje skupinu s venkovním světem, aby eliminoval riziko zavlečení infekce. Je buď improvizovaný anebo se využívají stávající možnosti nemovitosti, nicméně musí být určeny pouze pro tuto činnost. Filtr má svoji část špinavou a čistou. Mezi oběma je jasné rozhraní. Ideálně si představte verandu před vchodovými dveřmi do domu. Část před vchodovými dveřmi do domu je část špinavá. Sem přichází jedinec určený pro komunikaci s okolním světem a vrací se domů. Zde odloží svrchní oděv a boty i případně nákup, který přináší. Svrchní oděv nechá provětrat s jistotou výše zmíněných hodin a rovněž tak i nákup, který přináší. Při přechodu do čisté části prosím nezapomenout, že ruce a jiné části těla, které ještě nejsou očištěny je nutno považovat za stále špinavé. Proto otevíráme kliky loktem a rovněž tak ovládáme kohoutek u umyvadla. Moje cesta vede nejkratším možným způsobem k umyvadlu, kde nejprve omyji mýdlem (s výhodou je desinfekční, lépe ještě s virucidními anebo alespoň statickými účinky. Ruce myjeme úplně jiným způsobem, než jsme zvyklí, na internetu je popsáno i s obrázky. Když tak popíši v případě zájmu. Po řádném umytí a prosím až k loktům osušíme jednorázovými ručníky, které odhazujeme do připraveného pytle. Teprve po osušení opětovně umyjeme obličej. V případě silné epidemie v okolí doporučuji celotělovou sprchu a umytí. Opět osušíme a desinfekčním prostředkem ošetříme umyté ruce. Od umyvadla do čisté části a do domácího oblečení. Po zmíněných 6 hodinách by mělo být i Vaše svrchní oblečení čisté a rovněž i nákup, který jste přinesli.
Ještě pár info k přebírány pošty, peněz či balíků. Zde existuje možnost ponechat co jde zmíněný počet hodin mimo čistý prostor. Pravděpodobnost nákazy tímto způsobem je popravdě malá vzhledem k tomu, že zásilky jistě několik hodin putují po světě, ale přesto může existovat, pokud zásilku kontaminuje předávající osoba. Pokud nelze ponechat předmět bez povšimnutí požadovaný počet hodin, je vhodné převzít předmět v rukavicích (jednorázové stačí), uložit na vytypované místo, kde může odpočívat, následně rukavice sundat a zde pozor musíte ctít pravidlo latex na latex a kůže na kůži. To znamená, pokud mám obě rukavice, tak první snímám tak, že rukou v rukavici sundám rukavicí jejím uchopením z druhé ruky. Za situace, kdy mám jednu ruku holou a druhou oblečenou musím ctít pravidlo kůže na kůži, to znamená, že prsty holé ruky vklouznu se shora pod rukavici na obléknuté ruce a sundám jí dolu tak, že prsty neopustí vnitřek rukavice (asi je třeba natrénovat). A pro jistotu provedu očistu rukou omytím a desinfekcí.
Co se týká přebírání předmětů na poště v obchodě a podobně doporučuji rukavice, které svlékáme předepsaným způsobem ve filtru před umytím.
Pochopitelně při pobytu venku dodržuji to, co doporučuje i vláda. Vzdálenost od ostatních osob cca 2 metry, monitoruji okolí, sleduji, koho potkávám a hodnotím, zda má či nemá projevy nemoci (kašel, lesklé oči, červené tváře, námahový dech, pozor na záměnu s opilcem) a včas se vyhnu. Nevstupuji do prostor, kde není možno se vyhnout, aniž bych se neujistil, že tam budu sám anebo tak, abych dodržel předepsanou vzdálenost. A pozor předepsaná vzdálenost se může zvětšit za situace, kdy fouká vítr anebo nemocný kašle. To, co je ze všeho nejdůležitější je rouška. Nepodléhejte černobílému vidění, že buď respirátor předepsané specifikace anebo jistá smrt. Tak to není. Cokoli, co sníží množství patogenů, které vdechnete je správně, a naopak žádná i sebelepší ochrana Vám nezajistí 100 % ochranu, pokud uděláte chybu. Nejsou roušky? Nebyly ani v minulosti, tak si ušijte anebo se alespoň chraňte šátkem anebo šálou. Opět už na internetu je celá řada kvalitních návodů a včetně celo obličejových masek z PET láhve. Že to vypadá směšně? Přestane až kolem Vás budou umírat lidé a možná vaší vinou, jenomže to už bude pozdě. Nemáte desinfekci, tak si ji vyrobte, opět existuje celá řada návodů a možná někdo z Vás sem dá i svůj vlastní.
Nezapomeňte na základní zásoby, finanční hotovost a léky. A hlavně nepanikařte, připravte se a realizaci opatření spusťte včas. Někdy je lepší lehce dopředu než lehce později. Určitě jsem na něco zapomněl, klidně doplním, pokud bude zájem.
Mějte se, držte se, to dáme, i když nás v tom nechali.
MUDr. J. Sitta
tajemník Asociace spolků válečných veteránů
Pozn. redaktora: Autor je válečný veterán, bývalý velitel 6. vojenské polní nemocnice a účastník dalších misí