Konference 2020 „Veteráni jsme s Vámi!“
Konference je za námi, ať žije konference 2021. Předbíháme, ale dle dohody by se měla další konference u nás konat až v roce 2022, pokud dojde na úmluvu o střídání stráží se Slovenskem. Nicméně, zatím jen lehce zhodnoťme tu letošní, protože těžko odhadneme, co bude, přibližmě si letošní setkání modrých baretů, válečných veteránů.
Na letošní konferenci zaznělo spousta zajímavých námětů pro další práci nejen lidí, kteří s veterány pracují či pro ně, ale i pro veterány samotné, pro spolky a zainteresované. Všichni měli po dobu nejen konference, ale celého třídenního bloku, určitě celého dne na Hvězdárně, během různých setkávání, včetně kuloáru možnost komunikovat a probrat řadu témat, sdílet informace a podněty, sehnat si co nejvíce informací, které mnohdy chybí. To byl i jeden ze dvou cílů, kterým jsme letošní setkání podřídili a „darovali to“ veteránům. Nechtěli jsem jen řešit naše problémy, SPIA, modré barety, ale podívat se na věci z jiného pohledu, pro komunitu vv, pozvat lidi, kteří pracují na nové koncepci pro veterány, ví o změnách, jsou členy expertních týmů MO, UO, působí v rozhodovacích pozicích.
Takže nabídnout těmto, MO, MV, AČR, PČR sdělit to hlavní, co dělají, sumarizovat vše v jedno co nejvíce, což samozřejmě není možné, protože toho je konáno mnoho, a také 2. umožnit právě veteránům říci nahlas, co chtějí, co jim chybí, co a proč se děje tak či onak. Kdo byl, měl možnost. Kdo nebyl, bude opět spíše jen tápat na sociálních sítích. Cílem bude vydání sborníku z Konference, ostatně to děláme každý rok, takže bude možnost „něco“ získat i zpětně, jenže někteří hovořili z patra, diskuse není v ppt :-), apod. Máme ale i hlasový a obrazový záznam, takže tady ještě budeme pracovat dále.
V prvním bloku byla, po zdravici za NGŠ, přednesla brig. gen. Lenka Šmerdová, pozdravů od senátora a ředitele Hvězdárny Jiřího Duška, dle programu prezentována místa a úlohy jednotlivých Komunitních center pro válečné veterány. První dostalo prostor KCVV Praha (otvírá se v listopadu 2020 a držíme jim palce), pak KCVV Olomouc a následně KCVV Brno, jako pilotní a „rozběhlé“ centrum, které svoji roli plní již 4 roky. Za MO vystoupil zástupce náměstkyně ministra obrany pro řízení sekce správy a řízení organizací ministerstva obrany Jaroslav Krauter.
V dalším bloku byla prezentována brigádním generálem Karlem Blahnou Asociace spolků válečných veteránů, která poukázala na nejednotnou veteránskou strategii a na nezájem jednotlivých významných veteránských organizací na společném a systematickém budování veteránského hnutí. Zdůraznila podporu vzniku malých organizací s regionální působností. Navrhla pomocí lokálních uskupení vybudovat republikovou základnu hnutí. Nově vznikající základnu hnutí zastřešit subjektem, který bude schopen ve prospěch veteránů docílit politické i společenské podpory a dát hnutí celorepublikový rozměr. ASVV představila své zakládající členy a spolek, se kterým je sepsáno memorandum o přistoupení. Každý spolek se představil krátce sám. Práce těchto spolků a organizací hovoří za mnohé.
Dále vystoupil ředitel Odboru pro válečné veterány MO plk. Ing. Karel Vávra, Ph.D., který se mimo jiné zaměřil na připravovanou novou Koncepci péče o válečné veterány. Tato by měla být předložena Ministru obrany ke schválení v říjnu 2021. OVV zde byl zastoupen i zást. řed. OVV PhDr. P. Kuglerem, vedoucím oddělení péče o vv Ing. M. Bachanem. Dozvěděli jsme se také poznatky od veteránů Policie České republiky, prezentované generálporučíkem Jiřím Kolářem, byl zde přítomen i gen. Aleš Tržil a další zástupci i spolků policejních veteránů.
Před přestávkou na oběd byly slavnostně předány medaile ÚVV Slovenska těm, kteří se významně podílejí již řadu let na rozvoji veteránského hnutí a hlavně mezinárodní spolupráce v rámci WVF a SPIA.
Se svým pohledem na veteránské hnutí a jejich podporu vystoupila ve 3. bloku předsedkyně Výboru pro obranu Mgr. Jana Černochová a senátor MUDr. Ladislav Václavec. O úloze aktivních záloh a veteránů informoval poradce NGŠ AČR pro oblast aktivních záloh kpt. v. z. Ludvík Cimbůrek.
Neméně zajímavým příspěvkem bylo vystoupení profesora MU Miroslava Mareše se zaměřením na veterány a oblast extrémismu.
Z dalších významných hostí zde byl mj. II. v. veterán. plk. v.v. Ing. Jan Hronek, veterán Korejské mise doc. plk. v.v. Ing. Antonín Malach, Csc., plk. Mgr. Helena SOVÁKOVÁ, náčelník Odboru operační psychologie AČR, zástupci VN Brno, ekonomická náměstkyně Ing. E. Pospíšilová, náměstek řed. VN Brno plk. Ing. Viktor Hanáček, kaplanka VN Brno a KCVV Brno kpt. G. Horáková, celá řada dalších válečných veteránek a veteránů, na krátkou chvíli gen. J. Alan, gen. M. Žižka aj.
Další program Mezinárodního setkání 2020 a aktivity včetně doprovodného najdete v dalších článích na našem webu, viz Jarabáček, branné ukázky, Campanella atd. Věříme, že v dohledné době vydáme sborník.
Fotografie z Konference 4. září 2020: Konference modrých baretů – Brno, září 2020