Ve dnech 21. 10. – 23. 10. 2021 jsme se zúčastnili na Slovensku konference na téma ”War Veterans in Civil Society” ve vojenském zařízení Granit, Nová Polianka ve Vysokých Tatrách. Program setkání a konference byl velmi bohatý. Již čtvrteční příjezd 21. 10. 2021 naznačil, že to bude ve velkém stylu. Přátelské posezení, došlo i na tanec a zpěv. Další den byl věnován konferenci. V úvodu jsme všichni přivítali druhoválečného veterána, npor. Vladka Strmeňa, který nám ukázal, jak se vitálně a zábavně vypořádat s vysokým věkem. Ostatně, již předchozí večer nás tento muž přesvědčil, že umí. Tento 94 letý veterán mimořádně významně přispěl k emotivním zážitkům svojí hrou na akordeón a na úvod konference, při jejím zahájení recitací básně Mor ho. Poté vystoupil s prezentací pan Robert Zimányi, z MO SVK, s problematikou péče o válečné veterány na Slovensku. Následně se prezentovali jednotliví představitelé MO a OS SR. Velmi zajímavým referátem bylo vystoupení Z. Struňáka z Centra starostlivosti pre PrV a VV z VN Ružomberok. Nastínil tak trochu jinou možnost poskytování lékařské péče válečným veteránům a to cestou posádkových lékařů, kteří jsou součástí jednotlivých útvarů. Poté následovaly zdravice jednotlivých hostů, starostů a představitelů veteránských spolků např. z Polska, Rakouska a Maďarska. Poděkování za práci vyjádřil předáním čestných plaket plk. v. v. Jerzy Banach – prezident SPIA Poland, vice-prezident AISP – SPIA C.E. Europe. Po přestávce vystoupili s prezentací činnosti zástupci KCVV Brno, kteří položili důraz na činnost komunitního centra a benefity válečných veteránů, které jsou cestou Volarézy nabízeny i slovenským válečným veteránům. Prezident SPIA Czech, Karel Černoch, nastínil další možnosti rozvoje příhraniční spolupráce a vyjádřil podporu aktivitám SPIA Slovakia s výzvou společného konání a podpory na cestě za uznáním.
V závěru dopoledního programu vystoupil jediný přeživší tragické havárie letounu AN-24 v roce 2006, kde zahynulo 42 příslušníků OSSR. Vyjadřoval se především k pocitům PTSD.
Jednání a aktivitám byli rovněž přítomni např. přidělenec obrany RF Sergej Solomasov, ordinár Ordinariátu OS a OZ SR MONs. biskup František Rábek, primátor města Vysoké Tatry Ján Mokoš (převzal záštitu nad konferencí), generální ředitel SEĽUZ MO SR Martin Jakál a další osobnosti.
Odpolední hodiny byly věnovány zasazení stromu padlému válečnému veteránovi v Háji vojnových veteránov, nad kterým převzal záštitu velvyslanec Spojeného království Velké Británie a Severního Irska na Slovensku, jeho excelence, Nigel Baker. Svojí osobní účastí vysazení a odhalení Hája vojnových veteránov umocnila matka první slovenské oběti v mírových misích paní Eva Rigová. Uctili jsme tak společně památku padlých kolegů a oběti válečných kofliktů, na což navázal i Pochod vďaky v sobotu, v 2. den konference a setkání, který byl věnován putováním po pietních místech padlých vojáků II. světové války, SNP a padlým novodobým válečným veteránům.