Plánované i neplánované úkoly, ale všechny splněné.
Plánování a řešení možností/nabídkách ubytovacích kapacit pro letní tábory, které jsou ve správě České pošty ovšem zatím ještě bez informace za jakou cenu budou poskytovány…Černá v Pošumaví, kde je rekreační zařízení s kapacitou 6 pokojů, každý pro dvě osoby a možnosti přistýlky, společné sociální zařízení, zřejmě lepší ubytování než v Rožmberku. Ale při dalším zajišťování praktických informací jsme zjistili (spolu s obyvatelkami v Rožmberku), že je zde taktéž problematické najít práci, špatné spojení do Českého Krumlova apod. Dále nabídnut byt v Dolním Dvořišti, ale není v dobrém stavu, je třeba opravit, další byt ve Vimperku.
Cesta do Bílého Potoka a za možnými spolupracujícími subjekty na letních táborech a dalších aktivitách. V Bílém Potoce jsem navštívila areály pro konání letního tábora, setkání se správcem, prohlídka okolí, projednání podmínek atd.. Dále návštěva Hejnic kde jsou v místním klášteře umístěni uprchlíci od března, setkání se zastupitelem města…
Konzultace a beseda na ZŠ Mendelova v Praze (dne 9.11., zde několik dětí potomků volyňských Čechů a další děti uprchlíků, celkově 20 dětí). Prezentace historie volyňských Čechů s návazností na současné dění na Ukrajině plus uprchlická problematika, realita a chápání tématu. Další poznatky učitelů, nebo těch co pracují s ukrajinskými dětmi (a nejen odtud, všeobecné poznatky z posledních týdnů).
Další konzultace s místostarostkou místní části Prahy – Písnice (zde přišlo 200 uprchlíků), propojení s místním komunitním centrem Jasoň, které založil potomek volyňských Čechů. Naplánování spolupráce a propojení s místní základní školou.
ČESKÉ ŠKOLY a situace v nich: všeobecně problém pro obě strany, jak vyřešit začlenění ukrajinských dětí, když čeští učitelé neumí ukrajinsky a nejsou peníze na ukrajinské asistenty (respektive učitele), nebo také i kdyby byly peníze ukrajinští asistenti prostě nejsou. Pokud je jeden, je maximálně vytížen, protože řeší nejen děti, ale i problémy ukrajinských rodičů, kteří se stále nedomluví česky a nebo nechápou jak řešit byť i banální problémy – a tak to řeší se školou, přes školu, s pomocí ukrajinsky mluvících…(tak jak se to děje i mě, pokud zjistí, že jim někdo rozumí, nebo může mít odpověď obrací se opakovaně na něj, ale to se není čemu divit, jsou v cizí zemí a hledají spojence, který je pochopí a pomůže jim a jejich dětem). Tedy obecně absence ukrajinských asistentů, na školy je stále kladeno hodně úkolů, které mnohdy musí řešit vlastním rozhodnutím, improvizací…MŠMT nevyvíjí/nenabízí poradenskou platformu. Je tu ovšem kombinace nejen výukových problémů, ale i osobnostních, psychologických. Děti ve věku dospívání, v cizojazyčném prostředí, cizí země, jazyková bariéra, doba dospívání, uzavírání se, prožitky z války, nejistota do budoucna apod. Rozhodování v 9. ročníku jak pokračovat (v současné době prominuty přijímací zkoušky z českého jazyka, které by ukrajinské děti nezvládly, u dalších předmětů zřejmě ústní pohovory, ale i to je pro některé žáky složité, častá uzavřenost).
Absence výukových a metodických prostředků. Existuje sada jazykových učebnic, které zafinancovala nadace Petra Kelnera (PPF), ale chybí tematické předmětové ukrajinské materiály, je to problematika terminologie daných předmětů, výuka například v přírodovědě, fyzice, zeměpisu nemluvě o dějepisu – je složitá bez znalosti specifické slovní zásoby. Vytvoření takových materiálů – alespoň základní terminologie, metodika česko/ukrajinská, pracovní listy…pro aspoň nějaké zadání (dějepis, vlastivěda, prvouka, český jazyk a literatura – v tom může být i využití textů z Čítanky).
Dne 22.11. v Praze zasedání předsednictva Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel, jednání o spolupráci na táborech pro příští rok, součinnost při pomoci s usidlováním krajanů. Začlenění krajanů do aktivit pro příští rok, zejména 80. výročí tragédie vypálení Českého Malína a organizace letního tábora v Mladoňově, poskytnutí financí a možnosti podání žádostí o dotace (spolupráce MO ČR na dopravě).
Seminář v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR organizovaný Podvýborem pro krajany dne 23.11. na téma Češi v zahraničí. Konstatována malá politická a veřejná podpora pramenící nejvíce z neznalosti a nezájmu politiků. Důležitým tématem byla jednak podpora Čechů v zahraničí, ale také podpora při jejich návratu do České republiky a vytvoření co nejlepších podmínek, motivace pro návraty (například podpora návratu vystudovaných odborníků). Debata se dotýkala i podmínek udělování trvalých pobytů občanství, poskytnutí důchodů, což je v případě reemigrace z Ukrajiny dost důležité téma – z ukrajinského důchodu by zde důchodce nepřežil, tedy řešení vyrovnání důchodů? Sociálními dávkami? Je pro to vůbec politický souhlas? Moje kritika směřovala k výzkumu této problematiky jelikož se vůbec nezaměřila na Ukrajinu, přitom zde už devět měsíců zuří válka, krásná ukázka nereagování na nové události – na válku na Ukrajině a krizovou situaci krajanů v této zemi. Kromě konstatování problémů, které jsou známé měl tento seminář přínos v tom, že jsem upozornila na problém krajanů na Ukrajině a měla jsem možnost osobních rozhovorů s aktéry, kteří pracují s touto problematikou přímo ve svém rezortu. Například s panem Dymešem z Odboru pro azylovou a migrační politiku (MV) se kterým jsem projednávala možnosti poskytnutí areálu MV pro letní tábor a jiné. Téma volyňských Čechů bylo pro mnohé známé, někteří poslanci nabídli osobní pomoc – postupně se na ně budu obracet (místopředseda sněmovny Jan Bartošek a další).
Jednání s MŠMT a dalšími (Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy) – možnost podpory Čítanky, její rozšíření o pracovní sešit, možnosti doporučení (zda je to vůbec potřebné), reakce zatím velmi vlažné a pro mě překvapující, MŠMT zřejmě očekává že to opět za ně někdo udělá (viz výše volání učitelů po potřebném výukovém materiálu – jazyková bariéra v konkrétních předmětech).
Nabídka knih, časopisů a výukových materiálů pro krajany/uprchlíky zde v České republice od Nadace PPF v rámci jejich projektu, následné vyzvednutí a distribuce.
Spolupráce na organizaci konference na téma korupce (pod Univerzity of Prague, konání 9.12.)