Období od 1.9. do 3.10.2022
Na přelomu srpna a září jsem řešila problém aplikace Úřadu práce pro podávání žádostí o humanitární dávky, které již čtvrtý měsíc běží pouze prostřednictvím elektronické aplikace, která je však velmi nespolehlivá a často nefunkční – zejména co se týká nespárování místa pobytu uprchlíka (nespojí se zadaná adresa ubytování u policie a při zadání žádosti uprchlíka), následné nevyplácení dávky a protože dosud nebyla chyba mnohdy odhalena uprchlíci podávají žádosti znovu a znovu a hromadí se tam duplicita – přičemž dojde opět k vyřazení žádosti systémem. Vyřešeno s pomocí gener. ředitele ÚP v Českých Budějovicích, s jeho svolení IT pracovníci dohledávali podle jmen chybná zadání – příčiny neproplácení dávek několik měsíců zpět. Chyba byla jak v duplicitě tak chybném zaznamenání adresy pobytu již při příjezdu uprchlíků v březnu, kdo udělal chybu? Zřejmě Policie, protože uprchlíci absolutně vůbec nevěděli kde jedou tudíž neměli informaci o přesné adrese.
Setkání s předsedkyní Rady Čechů na Ukrajině prof. Ludmilou Čiževskou v Praze, řešení překladů dětských knížek do Ukrajinštiny, možností vzniku dalších vzdělávacích projektů pro ukrajinské děti. Hlavním tématem byla i příprava letních táborů pro příští rok, možnost získání dotací například na Ministerstvu zahraničních věcí. Dohodnuty organizační podmínky vyhlášení výtvarné slohové soutěže s pracovním názvem „Co si přejí děti z Ukrajiny“. Cílem výzvy je podnítit ukrajinské děti přemýšlet a vyjádřit jejich představy o budoucnosti Ukrajiny, o tom jak vidí její budoucnost, co je potřeba změnit. Součástí výzvy je i uvědomění si českých kořenů.
Proběhla také další návštěva škol, kde pracují s ukrajinskými dětmi, převážně s potomky volyňských Čechů. Přednesla jsem několik přednášek jak z historie volyňských Čechů tak na téma jejich současného života na Ukrajině a jejich situace i zde v ČR (ZŠ Mendelova na Praze 4). Byla navázána spolupráce s gymnáziem v Šumperku, které před válkou spolupracovalo se školami ve Zdolbunově na Volyni. Zde jsem také přednesla přednášku a besedu se studenty. Došlo k distribuci učebnic a pracovních listů, které pomáhají integrovat ukrajinské děti do českých tříd a mohou je používat i české děti.
Dne 1.října došlo v Litoměřicích (v rámci celorepublikového setkání volyňských Čechů) k setkání se šesti představitelkami krajanských spolků z Ukrajiny, které nyní žijí a většina z nich zde pracuje jako učitelky. Bylo probráno velké množství otázek, problémů a i na základě vlastních zkušeností byly předány informace, případně rady jak a co řešit. Setkání přineslo mnoho nových podmětů a došlo ke vzájemném sdílení praktických zkušeností. Předala jsem několik desítek Čítanek a učebnic (Praha, Plzeň, Litoměřice).
Současně předána informace, že první určitý termín a místo pro letní tábor dětí, který jsem již vyjednala bude opět Mladoňov 9.-16.července 2023.
V tomto měsíci jsem také napomáhala k různých sbírkovým akcím a převozu zejména potravin pro staré lidi v krajanských spolcích, kteří v současné době díky válce a nedostatku potravin začínají trpět vážným nedostatek základních potravin. Byla odvezena zásilka tisíc kilogramů trvanlivých potravin do Žitomiru.
Mgr. Dagmar Martinková, Ph.D.