Za podpory našeho spolku a účinné pomoci Nadace AGF pokračuje Mgr. Dagmar Martinková v pomoci. Hlavní úsilí věnovala těmto úkolům a pomoci.
Úpravy pravidelné výuky dětí ČJ v Praze, neboť docházka byla velmi špatná. Hodiny přesunuty na odpoledne (neboť u některých dětí ještě stále probíhá výuka on-line z Ukrajiny) a rozdělení do dvou skupin podle úrovně znalostí.
Organizace charitativního prodeje ukrajinských specialit. Výtěžek bude použit na obranu Ukrajiny, konkrétně ženy zakoupí potřebné věci pro vojáky v jejich vesnicích, ochranné vesty, zdravotnický materiál, „teplovizor“ a další potřebné věci. Místo prodeje bylo vyjednáno na farmářských trzích na Tylově náměstí, Praha 2.
Důležité bylo vyřídit zdravotní průkazy, najít lékaře, který ženy registruje a bude ochoten vystavit zdravotní průkaz. Děti takřka není možné registrovat u pediatrů, minimálně v Praze mají všude plno. Obecně hledání lékařů k základní registraci probíhá velmi pomalu.
Schůzka na Magistrátě města Praha (8.4.), potomek vol. Čechů Petra Martinovská. Od počátku umístění uprchlíků v Praze jsme byly v kontaktu. Zabývá se školskou otázkou a spíše se na mě obracela jak to funguje a co pro různé věci může udělat ona, jak podpořit apod. Požádala jsem ji o pomoc s realizací dětských skupin s pomocí místních školek. Současně jsme otevřely možnost připravovaných dotací z MŠMT, prošly jsme připravenou vizi a metodiku, probraly jsme problém v Rožmberku nad Vltavou, paní Martinovská kontaktovala lidi na Jihočeské univerzitě apod. S možností získat studenty pro danou lokalitu pro adaptační skupiny, či jazykové kurzy.
Další schůzka v hotelu Legie s provozní kuchyně kvůli vaření ukrajinské kuchyně. Představa vaření jídla a charitativního prodeje byla jasná, ovšem logistika provedení se vším zázemím složitá. Zasedla jsme k počítači s paní provozní a začala objednávat konkrétní suroviny z objednávkového serveru Macro, včetně jednorázového nádobí. Poté jsem dojednala časy vaření, uskladnění a použití potřebného příslušenství kuchyně. Na pomístní poliklinice (ve Spálené, Praha 2) jsem také konečně dojednala termín lékařské prohlídky pro dvě ženy, které budou jídlo prodávat a jsou pro ně důležité zdravotní průkazy. Pro nezletilá děvčata, která chtěla prodávat, jsme bohužel nesehnala dětského lékaře, který by je registroval a tak mohl zajistit zdravotní průkaz (a to se týká většiny ukrajinských dětí, v Praze a okolí takřka nelze registrovat nově příchozí děti uprchlíků u dětských lékařů, nejsou jednoduše kapacity).
Návštěva dalšího místa, zařízení Ministerstva vnitra v Červené nad Vltavou, kde byli ubytování potomci Čechů. Tito však již před válkou měli požádáno o trvalý pobyt, ale válka jejich snahy a odchod urychlila. Návštěva několika rodin se otázkou nakolik mají představu o svém trvalém usídlení, dotazy na jejich vzdělání, praxi, jazykové znalosti apod. Zjištění stavu fungování zařízení Ministerstva vnitra, konstatováno – stav neutěšený. Vládne zde spíše nezájem o další úspěšné etablování krajanů, stav „strpění“, výuka jazyka podprůměrná, poradenství, zprostředkování práce a ubytování nulové, péče sociálních pracovníků minimální. Přislíbena pomoc rodině paní Hany z Bohemky (5 členná rodina), která se v nejbližším čase stěhuje do prázdného bytu v Bílině. Zkontaktování a inicializace místních a požádání o pomoc nově příchozím.
Plánování a organizace letních adaptačních a výukových táborů. Možnosti vyhlášených dotací MŠMT jsou pouze pro adaptační skupiny při školách, něco jako forma příměstských táborů (velká administrace – vedení třídní knihy, určeno vždy na 20 hodin/15 dětí/jedna žádost) hradí lektora a částečně i stravu, nikoliv nocleh. Všechny žádosti, kterými jsem obeslala dotčená ministerstva jsou bez výsledku. MŠMT neodpovědělo vůbec.
Řešení změn v poskytování zázemí uprchlíkům v zařízení Ministerstva vnitra a v zařízeních, které měly nasmlouvané. Rožmberk nad Vltavou, zde zůstali na počátku dubna zcela bez stravy, nebo za měsíc poplatek 9 tisíc Kč, což bylo nereálné, neboť většina ještě neobdržela ani první příspěvek 5 tisíc. Zde je velká komplikace, že Rožmberk je mimo turistickou sezónu město mimo svět, špatné autobusové spoje, nefungující obchody a restaurace. Upozornila jsem na to to krizový štáb v Českých Budějovicích, pod který nyní toto ubytovací zařízení bude spadat. S pomocí starosty Rožmberku byl nalezen podnikatel/mecenáš, který se rozhodl stravu dotovat, je otázka do jaké doby. Zde uprchlíci věří, že pojedou po Velikonocích zpět na Ukrajinu, nechtějí se odsud rozmisťovat na další lépe dostupná místa – jednak i pro lepší možnosti nalezení práce nebo brigád. Další zařízení – v Karlových Varech je poskytována strava za 88.-kč denně.
Stále pokračuji v hledání dalších možností jak financovat další aktivity pro potomky Čechů z Ukrajiny, zejména pro letní adaptační/vzdělávací tábory. Současně hledání areálu pro tábory je v tomto čase velmi komplikované, v mnoha areálech jsou již uprchlíci, vůbec najít volné místo a termín pro tábor před sezónou skoro nemožné. Dohodnutý termín v Mladoňove na Šumpersku potvrzen, navýšení kapacit o chatky. Další pokusy jednání s různými organizacemi jako ekologická centra nebo DDM neúspěšná, vše obsazeno, nebo volno na několik dnů.
Mgr. Dagmar Martinková, Ph.D.