Letos poněkud delší přípravy i s ohledem na zahájení nového projektu 60. výročí zavedení OT64 do naší armády. Náš úkol zněl jasně, pokusit se na Šelepku dostat živé ótéčko, živou ótéšedesátčtyřku. Stejně tak se pokusit nechat vytisknout výstavu vlčí máky, která je z „pera“ VHÚ, kdy jsme jako spolek dostali od tvůrce podklady, které můžeme s jeho svolením využívat k propagaci veteránů a vlčího máku. Splněno, poslušně hlásím! Navíc, burácející OT64 vzbudila patřičný zájem a další technika sklízela podobné ovace.
Součástí letošního 20. ročníku byla i živá beseda, která proběhla v klubu Šelepka od 15:00 a nesla název „Berme z minulosti oheň, nikoli popel“. V té době v parku kluci hráli jazz!
V besedě vystoupili Miroslav Kasáček a Luděk Navara (Sdružení Paměť) – renomovaní badatelé věnující se zločinům nacismu a komunismu, Hana Holišová (herečka a zpěvačka, dvojnásobná držitelka ceny Thálie – jednu trofej získala za recitál Marta o Martě Kubišové), Ondřej Ruml (herec a zpěvák, nominace na cenu Anděl a nominace na cenu Thálie, letos také kvůli jeho albu, které prezentuje tvorbu Osvobozeného divadla a o svobodě to je).
Na úvod besedy účastníci vysvětlili osobní motivy, proč se věnují bádání, tak těžkému tématu, podobné tvorbě, která je velmi emotivně zabarvena, proč pomoci veteránům.
Zazněly i dotazy jaké to je ve válce, zájem o zkušenosti kolegů, kteří prošli nebezpečnými situacemi, co člověk cítí, strach, zodpovědnost vůči vlasti. Jaké to je, když se voják vrátí domů, jak se zbavit traumat, jak si lze pomoci a jak funguje komunita. Také jak se války propisují do našeho současného života obecně, kdy odpovídali všichni zůčastnění. Autoři a umělci popisovali složitost a nástrahy své činnosti a kroků, kdy významnou roli hraje lidský faktor. Miroslav Kasáček představil příběh odbojáře Petra Křivky, Luděk Navara příběh dalšího hrdiny Jana Koreise. Mluvilo se o tvorbě Osvobozeného divadla (her Osel a stín + Kat a blázen) a traké zazněl příběh Marty Kubišové. Setkání bylo velmi zajímavé.
Po skončení besedy se kluci z klubů vojenské historie v 16:25 přesunuli pod podium, kde drželi čestnou stráž.
V 16:30 začala další část programu v parku na pódiu. Nebylo problémem, aby publikum povstalo při státní hymně. Zdravice zástupců spolků a města, kraje.
U pomníku se tradičně po zdravicích konal pietní akt, položení kytic a věnců.
Pak následovala vystoupení jednotlivá či společná Petra Bendeho, Ondřeje Rumla, Hanky Kubišové a dalších. Nebáli se ani focení :-).
Opět úžasná práce rodinného klanu Koudelkových, dobrý oddíl. Díky!