I.
Základní ustanovení
1. Československý legionář-SPIA Czech, z.s. (čsl-spiacz), je občanským, dobrovolným, politicky nezávislým nestranickým spolkem (v textu dále jen: spolek) s právní subjektivitou, sdružující válečné veterány Československých zahraničních armád z doby 1. a 2. světové války, válečné veterány AČR – účastníky zahraničních vojenských misí (nositelů osvědčení „Válečného veterána“ podle zákona č.170/2002 Sb. ze dne 9. dubna 2002), účastíky misí OSN, tzv. modré barety, jejich rodinné příslušníky, pozůstalé a všechny příznivce, kteří chtějí být aktivními členy a chtějí přispívat k rozvoji a plnění jejího poslání a dohodli se na vnitřním uspořádání svých záležitostí, občany České republiky i jiných států.
2. Spolek působí na území Čech, Moravy a Slezska, města Prahy a Brna. Svoje sídlo má v Brně a vzhledem k zapojení spolku do světových organizací válečných veteránů a svých členů, je sdružení organizací s celosvětovou působností.
3. Sídlem spolku je Brno, pod adresou Československý legionář-SPIA Czech, z.s., Tomešova 563/2b, 602 00, Brno, s uvedením jména Ing. Karel Černoch, pravidelným místem pro přijímání všeobecné korespondence a písemností je rovněž adresa Československý legionář, Tomešova 563/2b, Brno, 602 00.
II.
Poslání a úkoly sdružení
1. Usilovat svou činností o zachování míru a bezpečnosti v souladu s Chartou Spojených národů a dodržování lidských práv a svobod ve smyslu Všeobecné deklarace lidských práv a svobod, přijatých Valným shromážděním Spojených národů dne 10. prosince 1948.
2. Uchovávat, rozvíjet a předávat příštím generacím demokratické a humanitní tradice, za kterých vznikla naše samostatnost v letech 1914 – 1918 a byla znovu vybojovaná v letech 1939 – 1945.
3. Přispívat k obnovení národní hrdosti, demokratických a bojových tradic v armádě a u občanů České republiky.
4. Spolupracovat s historickými ústavy, školami a jinými institucemi při zpracování dějin a jejich využití ve výuce a výchově.
5. Ve spolupráci se státními a územními orgány napomáhat při obnově, zřizování a udržování památníků, čestných pohřebišť a jiných památných míst bojů Československých a českých vojáků a to jak České republice, tak i v zahraničí.
6. Navazovat a prohlubovat styky se zahraničními organizacemi válečných veteránů a jejich prostřednictvím hájit zájmy České republiky.
7. Poskytovat sociální a humanitární výpomoc členům, zejména bývalým zahraničním vojákům a vdovám po nich a pozůstalým ve smyslu preambule čl.1.
8. Prosazovat oprávněné nároky členů sdružení u státních a samosprávných orgánů, zejména v sociálních a zdravotních otázkách a při jejich úplné společenské rehabilitaci.
9. Usilovat o zřízení státních orgánů pro péči o válečné veterány.
10. Spolek musí vybudovat, zachovat a prohloubit vztahy s Armádou ČR a svůj vliv v naší společnosti působením na myšlení lidí. K tomu musí soustavně doplňovat svoji členskou základnu přijímáním nových aktivních, přesvědčených členů především z řad válečných veteránů AČR, modrých baretů, kteří budou pokračovat v propagování a rozvíjení myšlenek a tradic, všestranně prosazovat a hájit zájmy jejich členů.
11. Jako informační pojítko mezi nimi bude sloužit informační databáze. Ta bude vedena spolkem za účelem uchování a distribuce údajů o jednotlivých členech.
12. Na vyžádání člena mu spolek pak poskytuje kontaktní informace na ostatní členy.
13. Na základě rozhodnutí Výkonného výboru může pořádat společná setkání členů, organizačně zajišťovat akce, prezentace atd.
14. Spolek je zastoupením za ČR v asociaci AISP – SPIA – mezinárodní asociaci modrých baretů.