Logo spolku Československý legionář – SPIA Czech, z.s.
Symboly loga:
Ratolesti:
vojenský význam, symbol vojáků obecně, nejen generality, každý má maršálskou hůl, jsou na řádech, najdete je na památnících (olivová, lipová…) atd.
Je zde zahrnut v jednom pojem:
Legionář*:
hlásíme se otevřeně k této části historie. Stejně tak se ale hlásíme k historii naší rodné kotliny obecně, od pravěku.
Pozn.:
Grafická podoba nevyjadřuje název spolku pouze ve vztahu k legiím, odkazuje rovněž na účast na misích OSN – modrá přilba atd.
Těm, co si myslí, že pojem legionář lze uplatňovat pouze na období 1. sv. v.:
Legionář se nevztahuje jen na období našich dějin, osvojili jsme si jej a je to tak správně, hlavně pro obodbí 1. sv. v.
Legionář byl voják starověkého Říma. Příslušníkem legie se mohl stát pouze římský občan mladší 45 let, který se zavázal k 25leté službě. Tím se lišili od dřívějších římských vojáků, kteří se svolávali pouze dočasně na dobu jednotlivých tažení. V posledních pěti letech byly veteránům jejich povinnosti ulehčovány…tolik např. Wikkipedie!
Vidíme zde spojitost mezi zakladateli legionářských jednot a jejich „nástupci“, kteří rovněž slouží za hranicemi své vlasti a pro vlast.
Jsou vysílání plnit povinnosti mimo území ČR v zájmu jejich občanů a obrany hodnot.
Československý*:
neomezujeme se na jednu hranici, chceme tím vyjadřit internacionalismus v té nejprostší podobě. Logo má za cíl vyjádřit spojitost s etapou historie národa, ve svém názvu vazbu na tento odkaz, ale jde tím i dále viz naše spolupráce.
Helmy:
Zvýrazněním helmy – helem – návaznost na mise, nasazení v zahraničí i v dalších formách, služba v armádě, v ozbrojených složkách
Modrá helma a SPIA Czech:
OSN – UN – účast na misích a operacích OSN, vojenští pozorovatelé, spolek je jediným zástupcem z ČR v organizaci AISP – SPIA.
Zelená helma:
Ostatní vojáci, účastníci misí i ne ogranizovaných OSN, např. OBSE atd.
Vojáci i na misích před rokem 91, vojáci bez rozdílu kdy sloužili vlasti, i před rokem 89 atd.
Vlajka:
Vlast, trikolora – slovanství
Acta non verba – Slova ne činy:
To je i hranicí, proč nejsme masovou organizací a nechceme být. Nechceme být organizací pro všechny, ale organizací všech, vyjadřující jasný kontext ve vztahu k zde uvedenému, mít jasná pravidla výběru pro členství, nebýt složen jen početně atd.
Nehledáme něco čistě se hlásícího k legiím, i těch bylo více, Rusko, Francie, Itálie, Srbsko, není to o hledání „čistého“ s přívlastkem, toho už bylo dosti. To by nemělo nic ani pokračování, všechno by zaniklo posledním žijícím, ani myšlenky, kdyby. Nechceme lpět na starém, ale vyjádřit i službu vlasti a další viz zde.
Salus patriae – Pro blaho vlasti:
Služba vlasti kdykoli a kdekoli i za hranicemi
Poznámka – úvaha – zamyšlení:
Logo má za cíl nejen vyjadřovat název spolku, ale také jeho poslání, členskou základnu, kdo ji tvoří, k čemu se hlásí, poukázat na aktivity, vůči komu a ve jménu čeho se konají a na co chce navázat. Osobně se nepovažujeme za legionáře, ctíme je, vysoce uznáváme co vykonali, ale naše logo nemá za cíl jen vyjadřovat, evokovat legionáře, má nepřímo vyjadřovat náš vztah k této části naší historie, jak to cítíme sami, jako účastníci misí, právě poukázat na to, jak si jejich činů vážíme, jakým nám jsou příkladem hrdinství a odvahy, jakou zde vidíme návaznost s novými misemi (byť je zde velký rozdíl), vnímáme jejich odkaz atd. Naše logo je o vyjádření většího spektra pocitů, hledání společných prvků, ne rozdílů mezi námi nebo rozdílů obecně, ale toho, co by nás mělo spojovat.
V našem logu by se měl každý náš člen najít, ten kdo ve sdružení je, bude chtít být, v jeho odkazu na historii i současnost, vlastenectví, vojenství, taktéž aby nebylo podmínkou být na misi, být vojákem apod., také to, že akcent je položen na činy, to je další prvek ve slovním vyjádření v logu.
Nebýt schopen reformy nevede k pokroku, chceme vyzvednout ideály, ale nechceme modly, chceme uctít, ale také vidět spektrálně a periferně, a i trošku dále.
Sdružení je „mladé“, má jasně definované cíle a poslání. Proto se ani nemůže a nechce profilovat nějakým znakem z minulosti, ale může v minulosti hledat inspiraci a formovat odkaz pro budoucí stejně, poctivě.
Sdružení nemá za cíl být alternativou „mateřským“ sdružením, organizacím, napak, má své jasné cíle a také i postoj vůči těmto organizacím (je na nich, aby si ony našly svoji roli).