Stanovy
Československý legionář-SPIA Czech, z.s.
I.
Základní ustanovení
1.Československý legionář – SPIA Czech, z.s. (Čs. legionář – SPIA Czech, z.s.), je samosprávný, dobrovolný, politicky nezávislý svazek členů (v textu dále jen: spolek) s právní subjektivitou, jehož zájmem je sdružovat válečné veterány Československých zahraničních armád z doby 1. a 2. světové války, válečné veterány AČR – účastníky zahraničních vojenských misí (nositelů osvědčení „Válečného veterána“ podle zákona č.170/2002 Sb. ze dne 9. dubna 2002), jejich rodinné příslušníky, pozůstalé a všechny příznivce, kteří chtějí být aktivními členy a chtějí přispívat k rozvoji a plnění jejího poslání a dohodli se na vnitřním uspořádání svých záležitostí, občany České republiky i jiných států.
2.Spolek působí především na území města Brna a Jihomoravského kraje . Svoje sídlo má v Brně Tomešova 563/2b, Brno, PSČ 602 00 s uvedením jména Ing. Karel Černoch, a vzhledem k zapojení svých členů, je spolek organizací s působností na území celé České republiky a díky svému zapojení ve světových organizacích válečných veteránů celosvětově.
- Pravidelným místem pro přijímání všeobecné korespondence a písemností je rovněž adresa Ing. Karel Černoch, Šumavská 15, Brno, 602 00.
II.
Účel spolku
- Usilovat svou činností o zachování míru a bezpečnosti v souladu s Chartou Spojených národů a dodržování lidských práv a svobod ve smyslu Všeobecné deklarace lidských práv a svobod, přijatých Valným shromážděním Spojených národů dne 10. prosince 1948.
- Uchovávat, rozvíjet a předávat příštím generacím demokratické a humanitní tradice, za kterých vznikla naše samostatnost v letech 1914 – 1918 a byla znovu vybojovaná v letech 1939 – 1945.
- Přispívat k obnovení národní hrdosti, demokratických a bojových tradic v armádě a u občanů České republiky. Přispívat a podporovat aktivní život občanů v seniorském věku a současně podporovat mezigenerační dialog dětí, mládeže a senior.
- Spolupracovat s historickými ústavy, školami a jinými institucemi při zpracování dějin a jejich využití ve výuce a výchově.
- Ve spolupráci se státními a územními orgány napomáhat při obnově, zřizování a udržování památníků, čestných pohřebišť a jiných památných míst bojů Československých a českých vojáků a to jak České republice, tak i v zahraničí.
- Navazovat a prohlubovat styky se zahraničními organizacemi válečných veteránů a jejich prostřednictvím hájit zájmy České republiky.
- Poskytovat sociální a humanitární výpomoc členům, zejména bývalým zahraničním vojákům a vdovám po nich a pozůstalým ve smyslu preambule čl.1.
Poskytovat pomoc při uplatnění na trhu práce, pomoc při vzdělávání, rekvalifikaci, školení atd.
- Prosazovat oprávněné nároky členů spolku u státních a samosprávných orgánů, zejména v sociálních a zdravotních otázkách a při jejich úplné společenské rehabilitaci.
- Usilovat o zřízení státních orgánů pro péči o válečné veterány.
- Spolek musí vybudovat, zachovat a prohloubit vztahy s Armádou ČR a svůj vliv v naší společnosti působením na myšlení lidí. K tomu musí soustavně doplňovat svoji členskou základnu přijímáním nových aktivních, přesvědčených členů především z řad válečných veteránů AČR, kteří budou pokračovat v propagování a rozvíjení myšlenek a tradic, všestranně prosazovat a hájit zájmy jejich členů.
- Jako informační pojítko mezi nimi bude sloužit informační databáze. Ta bude vedena spolkem za účelem uchování a distribuce údajů o jednotlivých členech.
- Na vyžádání člena mu spolek pak poskytuje kontaktní informace na ostatní členy.
- Na základě rozhodnutí výboru může pořádat společná setkání členů, organizačně zajišťovat akce, prezentace atd.
- Vytvářet svojí aktivní činnosti v souladu s § 217 odst.2 o.z. materiální a finanční zdroje pro rozvoj vlastní činnosti spolku, jeho aktivity, pro využití sociální výpomoci válečným veteránům a jejich rodinám nebo osobám blízkým, především pak pozůstalým dětem. Finanční a materiální zdroje využít také pro šíření vlastenectví a národní hrdosti.
- Zajišťovat a vést kurzy sebeobrany a kurzy ruského stylu boje, školení a výcvik trenérů, školení a specializovaný výcvik střežení objektů a osob aj., propagovat zdravý životní styl, správnou výživu a životosprávu.
- zajišťovat propagaci činností spolku formou reklam, výrobou reklamních předmětů, vytvářet a aktualizovat k činnosti spolku potřebné webové stránky včetně zřízení e-shopů za účelem prodeje zboží souvisejícího s činností spolku, v rámci zajištění zdroje příjmů pro aktivity spolku mimo jiné v souladu s článkem 14 stanov, vykonávat překladatelskou a tlumočnickou činnost v rámci aktivit a činnosti spolku.
- vytvořit školící centrum pro další vzdělávání a přípravu bývalých vojáků a válečných veteránů, vytvořit takové školící zázemí, které bude sloužit i širší veřejnosti a školám včetně výuky branné výchovy a s tím souvisejících speciálních kurzů a další.
- správa svěřených objektů, nabytých objektů a případného majetku, vytváření centra pro válečné veterány a vysloužilce, vybudování muzejní části.
- vytvářet spolupráci se společnostmi s obdobnou formou činností a společnostmi, které mohou nabídnout spolupráci a zajistit služby potřebné pro plnění závazků spolku a pro zajištění jeho činností.
III.
Členství, práva a povinnosti člena spolku
- Členství je dobrovolné nebo čestné. Čestné členství se uděluje zasloužilým účastníkům národního boje za svobodu, významným osobnostem politického, veřejného a kulturního života, příslušníkům armády, kteří pomáhají plnit poslání sdružení. Může ho udělit výbor. Návrh na čestné členství mohou podávat všichni členové a orgány spolku. Evidenci čestných členů vede výbor spolku.
- Členem spolku se může stát každá fyzická i právnická osoba, která souhlasí s posláním i stanovami spolku, splňuje podmínky poslání spolku a podá řádně písemnou přihlášku.
- Základní právo člena je účastnit se podle svých zájmů, schopností a možností společenského života mezi členy spolku.
- Základní povinností je dodržovat obecně závazné právní předpisy a závazné právní normy na společných akcích pořádaných v rámci spolku.
- Platit řádně a včas členské příspěvky (výše a splatnost je stanovena v čl. IV. Stanov), případně jiné poplatky, související s jeho členstvím a činností ve spolku.
- Seznam členů spolku vede výbor. Seznam členů spolku není veřejně přístupný. Zápisy a výmazy v seznamu členů spolku vede pověřený člen výboru.
- Členství zaniká:
- a) Písemným oznámením vystoupení člena ze spolku.
- b) Vyloučením člena.
- d) Úmrtím člena nebo zánikem spolku jeho zrušením (§ 268 a násl. o. z.), členství ve spolku
nepřechází na dědice.
IV.
Členské a oddílové příspěvky a poplatky
A/Členské příspěvky
- Členské příspěvky spolku jsou základním projevem příslušnosti člena k tomuto spolku, pro niž představují součást finančních příjmů.
- Členské příspěvky spolku stanoví výbor spolku s přihlédnutím k věku a sociálním podmínkám svých členů.
- Každý člen spolku je povinen zaplatit členský příspěvek za každý rok do 31. března téhož roku, pod možností sankce vyloučení.
- Vyloučení se řídí § 239 a násl. o.z. Vyloučení však musí předcházet výzva (ústní nebo písemná) ze strany spolku s určením přiměřené náhradní lhůty (15 dnů) k doplacení členského příspěvku. Pokud v takto určené náhradní lhůtě člen nesloží dlužnou částku na stanovený účet spolku nebo k rukám výboru spolku je výbor spolku oprávněn provést vyloučení ze spolku s okamžitou platností, čímž končí automaticky i členství dané osoby v příslušné sekci. Výzva se nevyžaduje u tak závažných porušení povinností, které nelze odčinit nebo u zvlášť závažných porušení povinností.
- Vybírání členských příspěvků spolku zajišťuje výbor spolku. Výbor spolku vede evidenci placení členských příspěvků podle jednotlivých sekcí.
B/ Poplatky
- Výbor spolku je oprávněn určit členům spolku podmínky a poplatky spojené s jejich účastí na aktivitách spolku jako jsou například společná setkání, za účelem pokrytí nezbytných výdajů těchto setkání.
- Nezaplacení poplatku v předepsané výši v stanoveném termínu zbavuje člena výhod a oprávnění, které byly spojeny s placením takového poplatku, zejména ho zbavuje výkonu práv dle článku III., odstavec 3.
V.
Orgány spolku
Nejvyšším orgánem spolku je Členská schůze tvořená všemi členy. Ta se organizuje na základě rozhodnutí výboru.
Členská schůze se svolává výborem 1x v kalendářním roce. Úkolem členské schůze je zvolit statutární orgán – výbor.
Statutárním orgánem spolku je výbor, který jedná jménem spolku navenek ve všech věcech. Jeho členové jsou oprávněni jednat samostatně. Prvními členy výboru se stávají členové přípravného výboru. V případě odchodu jednoho nebo všech členů výboru se provádí nová volba na členské schůzi formou většinové volby. Výbor je tříčlenný a je volen na funkční období 10 roků
Do výlučné pravomoci výboru spolku náleží všechna rozhodnutí o zájmech a potřebách sdružení, zejména pak:
- a) Rozhodovat o změně názvu a symboliky spolku jako celku.
- b) Schvalovat a měnit stanovy.
- c) Rozhodovat o zániku sdružení.
- d) Zajišťuje řádné vedení evidence členské základny.
- e) Zajišťuje archivaci všech důležitých materiálů a dokumentů.
- f) další činnost spolku, kterou by jinak vykonávala členská schůze ve smyslu § 228 a násl. o.z.
VI.
Společná ustanovení
- Veškerá oznámení, pozvánky, atd. ze strany výboru jsou vůči jednotlivým členům považována za doručená 5 pracovní den, následující po dni, ve kterém byla uveřejněna na internetové adrese spolku nebo v e-mailové schránce.
VII.
Právní postavení a zásady hospodaření spolku
- Předpokládaným zdrojem příjmů spolku jsou členské příspěvky, dary, granty, dotace a další příjmy z hlavní a vedlejší činnosti.
- Spolek je samostatnou a nezávislou nevýdělečnou (vyjma činnosti v souladu s §217 odst 2 z.č. 89/2012 Sb) organizací.
- Jménem spolku jedná výbor.
- Spolek může nabývat práva a zavazovat se vlastním jménem ve všech oborech a otázkách své činnosti. Toto právo má výbor spolku.
- V souladu s platnými právními předpisy může zřizovat právnické osoby a nabývat majetek do svého výlučného vlastnictví. Jde zejména o majetek získaný vlastní hospodářskou činností, převodem od státních nebo jiných organizací, sponzorskými dary od organizací v ČR i ze zahraničí. O využití nemovitého, movitého majetku a finančních prostředků včetně dotací rozhoduje výbor.
- Statutární orgán spolku tvoří výbor, který tvoří předseda a dva místopředsedové, jednáním je pověřen předseda, pokud nebylo rozhodnuto jinak. Písemné listiny podepisuje předseda, není-li, vždy jeho 2 místopředsedové
- Zásady hospodaření, nabývání a likvidace majetku podléhají z. č. 89/2012 Sb a obecně platným právním předpisům.
VIII.
Ustanovení přechodná a závěrečná
- Spolek vznikl jako právnická osoba registrací u MV ČR ve smyslu tehdy platného zákona č. 83/1990 Sb. o sdružování občanů.
Současné znění stanov schválené členskou schůzí a další činnost spolku se řídí platnou právní úpravou, tedy z. č. 89/2012 Sb.
- Jakékoliv změny a doplňky Stanov spadají do výlučné pravomoci výboru spolku.
- Stanovy byly přepracovány a schváleny dne 1. 11. 2017 a nabývají okamžité účinnosti jejich schválením.
- Odměny voleným funkcionářům, členům spolku a jiným představitelům za mimořádné výkony a úspěšné plnění úkolů ve prospěch sdružení schvaluje výbor. Všichni funkcionáři mají nárok na náhradu cestovních a jiných výdajů vzniklých při výkonu funkce.
V Brně: 27.12.2017
Ing. Karel Černoch Robin Černoch Patrik Řehák