Postřehy z konference na téma „Zapojení veteránů do výchovy mládeže“.
Vážení veteráni, příznivci veteránů a účastníci konference.
Dlouho jsem přemýšlel, zda tento článek napsat a potom zveřejnit. Nakonec jsem se rozhodl takto učinit, protože všichni účastníci si zaslouží vědět, o čem se vlastně diskutovalo a proč.
Co říci k vlastní konferenci. Naším tématem, jak je uvedeno na začátku, bylo aktuální téma, a to, jak váleční veteráni mohou pomoci při výchově mládeže. Pokud bych shrnul stručně prezentace a následné diskuse dohromady, výsledek je jednoznačný. Veteráni se mají podílet na přípravě mládeže v oblasti branné výchovy, a to různou formou. Například realizací branných dnů, jejichž součástí může být nácvik evakuace, přežití, rozvoj motorických dovedností dětí a mládeže, laická první pomoc a podobně.
Nezastupitelnou součástí je také výchova a vedení ke znalostí tradic, symbolů České republiky a přednášky zacílené na fungování AČR a význam účasti českých vojáků v misích AČR. To vše zapadá a je přesně v souladu s pokyny MO ČR Mgr. Jany Černochové. V mnoha příspěvcích zazněla žádost, aby branná příprava a výchova mládeže byla uzákoněna (povinná ve školách) a byla zavedena jako součást výuky na základních a středních školách. Nejednou byla v této souvislosti akcentována nutnost multirezortní spolupráce vybraných ministerstev (zdůrazněno bylo Ministerstvo obrany ČR, Ministerstvo vnitra ČR, Ministerstvo zdravotnictví ČR, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, Ministerstvo školství ČR).
O to více nás překvapila neúčast nikoho z odborníků či reprezentantů na představení projektu POKOS, protože vlastně o tom byla celá konference. A že jsme jich oslovili dostatek. Doufáme jen, že to bylo způsobeno pouze personálními změnami a po jejich uskutečnění dostane tento projekt nový náboj a bude představen nejen veřejnosti, ale také reprezentantům jednotlivých organizací a spolků, kde váleční veteráni, díky svým zkušenostem a schopnostem, přinášejí dlouhodobě užitek v již zmiňované výchově mládeže.
Ceníme si vystoupení a účasti PhDr. Pavla KUGLERA, Ph.D., zastupujícího ředitele Odboru pro válečné veterány, který současně na konferenci zastupoval MO ČR Mgr. Janu Černochovou, která se nemohla z pracovních důvodů zúčastnit. Ten jako jediný zástupce MO projevil zájem o danou problematiku, i když byl předpoklad, že téma veteránů a jejich zapojení do výchovy mládeže je natolik aktuální, že účast z OVV MO ČR bude naopak obrovská. Musel čelit palbě otázek, které se postupně dostaly i mimo téma konference. Přestože jsou dotace MO pro řadu spolků velmi důležité, k dotacím a jejich problematice doporučujeme uspořádat zvláštní seminář na odborné úrovni. Věříme, že se najde někdo, kdo se tohoto důležitého tématu ujme.
Závěrem si dovolím vyjádřit úctu všem účastníkům, kteří se aktivně a se zájmem účastnili konference. Je také důležité zdůraznit, že tato konference sloužila ke hledání cest, možností a způsobů začlenění nejen válečných veteránů z řad AČR a MO, ale také policejních veteránů a dalších uniformovaných sborů do výchovy mládeže. Své příspěvky prezentovali i zahraniční hosté se svými zkušenostmi.
Doufám jen, že téma konference je a bude pro účastníky důležitější než zištná účast jenom proto, aby došlo pouze ke zviditelnění některých aktérů, pro které byla důležitější účast pozvaných hostů a hovory v zákulisí, než aby se podělili o vlastní nápady a zkušenosti před celým fórem konference.
Roman Kopřiva