Brno 15. května 2014
4. VOJENSKÝ POCHOD – Sportovní legionářský den
Patron akce: Československá obec legionářská – Jihomoravská krajská jednota – POŘADATELÉ A SPOLUORGANZÁTOŘI ČsOL, 53. pluk průzkumu a EB Opava, 102. průzkumný prapor Prostějov, Československý legionář.
POŘÁDÁN U PŘÍLEŽITOSTI VÝROČÍ UKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY V EVROPĚ
MÍSTO: Vyškov, Březina, ČESKÁ REPUBLIKA
TERMÍN POCHODU: 10 a 11. 5. 2014
DÉLKY TRAS POCHODU (SOBOTA): 11, 20, 25, 30, 40 a 52 km
DÉLKY TRAS POCHODU (NEDĚLE): 13 a 21 km
UBYTOVÁNÍ: v areálu VVP Dědice nebo Vyškov
DOPRAVA: vlastní
Pod patronací Československé obce legionářské – jihomoravské krajské jednoty se ve dnech 10. a 11. května letošního roku u příležitosti 69. výročí ukončení 2. světové války v Evropě uskutečnil 4. Vojenský pochod Česká republika.
Dalšími patrony pochodu, který pořádala Česká pochodová liga, jako nástupce Sdružení absolventů vojenských škol, byl 53. pluk průzkumu a EB Opava a 102. průzkumný prapor Prostějov a Československá obec legionářská a Československý legionář. Délky tras pochodu byly stanoveny v sobotu na 11, 20, 25, 30, 40 a 52 km, v neděli na 13 a 21 km. Startovalo se volným způsobem 10. a 11. května od 6.30 hod. od vstupu do areálu VVP Dědice, kde trasy rovněž končily. Pochodové trasy byly koncipovány jako vzpomínkové, kde mnozí bývalí i současní vojáci navštívili místa, která mají spojena s výcvikem na začátku kariéry. Mnozí účastníci přijeli na akci již den předtím a zůstávali až do neděle 11. 5. 2014, kdy využili možnosti dvojnásobného putování a zasportování si. Ocenili tady místo nejen z pohledu návratu do míst, kde to před lety znali, protože řada z nich na škole dříve studovala nebo byla na kurzech, ale také z pohledu příjemně sportovně stráveného víkendu. Rovněž využili dalších možností, které poskytl areál a Vyškov sám o sobě, mohli večer v pátek rovněž sledovat hokejový (již pomalu tradičně) zápas naší reprezentace se Slovenskem a navíc pro ně byl připraven společenský večer či mohli využít vojenský klub. Každý účastník byl odměněn hodnotnou pamětní medailí, stužkou, diplomem a nově i pochodovým pasem. Do něj je organizátory pochodu zaznamenáván den účasti, absolvovaná trasa, čas na startu a v cíli, v případě zájmu účastníka i váha nesené zátěže v batohu. Správnost záznamu je potvrzena razítkem pochodu. Ubytování bylo zajištěno v areálu školy, takže takřka přímo na startu, ostatní využili ubytování v místních hotelech nebo v okolí. Pochodu se tradičně účastnili i členové sdružení válečných veteránů a jednotek armády ze zahraničí a to z Francie, Holandska, Itálie, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Rumunska, Slovenska, Španělska, USA a Velká Británie. Na kratších trasách se jej zúčastnili i starší občané a rodiče s dětmi. Dětem byla se souhlasem rodičů v cíli poskytována i sladká odměna za výkon. Pochod byl otevřen i veřejnosti a byl skvělou propagací na veřejnosti. Celkově startovalo na 1 098 lidí.
Fotografie z akce: https://cslegionar.rajce.idnes.cz/Vojensky_pochod_-_Vojchod_2014/